Powiat pszczyński - podstrona

Aktualności

 • Pomoc konsumentom

  Łamanie praw konsumentów na pokazach handlowych

  Comfort Med+ wprowadzał konsumentów w błąd, przekazując zaproszenia na pokazy i podczas prezentacji produktów. Naruszał też ich prawa w zakresie odstąpienia od umowy. UOKiK nałożył na Comfort Med+ 3,5 mln zł kary i nakazał natychmiastowe zaniechanie nieuczciwych praktyk. Konsumencie, masz prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy zawartej na pokazie, a w razie problemów - skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

 • Pomoc konsumentom

  Kosnumencie, pamietaj o swoich prawach

  Cena w kasie wyższa niż umieszczona na półce lub brak informacji o cenie produktu - w ten sposób przez kilka lat Biedronka naruszała prawa konsumentów. UOKiK nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska - karę w wysokości 115 milionów złotych.

 • Pomoc konsumentom

  Jak wybrać tornister?

  Zbliża się początek roku szkolnego, a z nim ważne decyzje zakupowe rodziców. UOKiK podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

 • Pomoc konsumentom

  Weksle inwestycyjne. Ostrzeżenie Prezesa UOKiK

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega konsumentów przed lokowaniem pieniędzy w weksle inwestycyjne wystawiane przez Fundusz Hipoteczny Yanok. Działanie FH Yanok może narazić konsumentów na poważne straty finansowe - z pieniędzy przekazanych przez konsumentów podmiot udziela pożyczek m.in. przedsiębiorcom posiadającym obniżoną zdolność kredytową i zalegającym ze spłatą zadłużenia instytucjom finansowym.

 • Pomoc konsumentom

  Wakacje bez problemów. Porady UOKiK

  Rozbieżności między ofertą a faktycznym standardem usług. Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. Takie przykre niespodzianki mogą spotkać konsumentów podczas urlopu. Jak co roku przypominamy, na co zwrócić uwagę podczas wyjazdów wakacyjnych i jakie mamy prawa w przypadku nieprawidłowości.

 • Pomoc konsumentom

  Skąd pochodzą supermarketowe ogórki i truskawki?

  Co dziesiąta partia warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miała błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale. Największy odsetek takich nieprawidłowości wystąpił w supermarketach Delikatesy Centrum, E.Leclerc, Intermarche, Lewiatan i Lidl oraz w sklepach niesieciowych.

 • Pomoc konsumentom

  Kontrola bezpieczeństwa wózków dziecięcych

  Kupujesz wózek dziecięcy? Pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzali, czy wózki dziecięce spełniają ogólne warunki bezpieczeństwa. Rodzicu, przeczytaj dokument z kontroli i zapoznaj się z naszymi poradami.

 • Pomoc konsumentom

  Polski Prąd i Gaz ma zwrócić opłaty za rozwiązanie umów

  Spółka Polski Prąd i Gaz stosowała w umowach z konsumentami postanowienia niedozwolone - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Zakwestionowane klauzule dotyczyły opłat za wcześniejsze rozwiązanie kontraktu oraz automatycznego przedłużania umów na kolejny czas określony.

 • Pomoc konsumentom

  Koronawirus: Dodatkowe opłaty za usługi

  Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Opłata covidowa w niektórych prywatnych placówkach medycznych wynosi od 10 do nawet 350 złotych. Inspekcja Handlowa zweryfikuje, czy przedsiębiorcy prawidłowo informują konsumentów o tzw. opłatach covidowych przed realizacją usługi.

 • Pomoc konsumentom

  Zabawki pod lupą UOKiK i Inspekcji Handlowej

  W zeszłym roku Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 2,6 tys. zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 0,7 tys. z nich. Na 0,5 tys. zabawek poddanych badaniom laboratoryjnym UOKiK, w co trzeciej stwierdzono nieprawidłowości dyskwalifikujące z rynku.

 • Pomoc konsumentom

  Kampania informacyjna - „Kupuj świadomie - Produkt polski”

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi razem z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię informacyjną „Kupuj świadomie- Produkt polski”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi konsumenta na temat znaczenia świadomych decyzji zakupowych i wsparcia krajowego rolnictwa.

 • Pomoc konsumentom

  Koronawirus. Bezpłatne porady dla konsumentów

  Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pszczynie radzi, jak konsumenci mogą poradzić sobie z problemami. Bezpłatne porady udzielane są także telefonicznie oraz mailowo.

 • Pomoc konsumentom

  Świąteczne zakupy pod kontrolą

  Już niebawem święta wielkanocne, przed którymi dokonujemy większych zakupów. Niestety, wyprawa do sklepu wiąże się z ryzykiem zakażenia koronawirusem, stąd należy stosować się do wprowadzonych ograniczeń i przestrzegać zasad.

 • Pomoc konsumentom

  Ostrzeżenie. Uwaga na oszustów żerujących na epidemii koronawirusa

  W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny radzi, jak chronić się przed oszustami, którzy chcą wykorzystać nasz lęk przed epidemią koronawirusa i kryzysem.

 • Pomoc konsumentom

  Koronawirus - pakiet informacji dla konsumentów

  Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego i na infolinię konsumencką w ostatnim czasie wpływa zwiększona liczba pytań i skarg od konsumentów. Najczęściej dotyczą one odwołanych wyjazdów oraz zawyżonych cen w sklepach.