Punkty nieodpłatnych porad prawnych w powiecie pszczyńskim

W powiecie pszczyńskim nieodpłatna pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie udzielane są na terenie każdej gminy. Organizacją tego zadania zajmuje się Powiat Pszczyński. Lokale na ten cel nieodpłatnie udostępniają samorządy gminne. Mieszkańcy mogą korzystać także z bezpłatnych mediacji.

Od 4 stycznia 2016 roku na terenie całej Polski funkcjonuje system nieodpłatnej pomocy prawnej. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Ciężar organizacji punktów prawnych spoczywa na powiatach.

W powiecie pszczyńskim nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest na terenie każdej gminy. Część punktów prowadzona jest przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych, a część przez organizacje pozarządowe, które zajmują się udzielaniem porad prawnych (wyłonione na podstawie otwartych konkursów ofert).

Od początku 2020 roku prócz nieodpłatnej pomocy prawnej, mieszkańcy mogą korzystać także z bezpłatnych mediacji. Na terenie powiatu mediacje udzielane są we wszystkich punktach, w każdej z gmin.

Młotek sędziego, a za nim otwarte książki.

Od 8 grudnia 2021 roku do odwołania punkty nieodpłatnych porad prawnych i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego funkcjonować będą na zmienionych zasadach. Porady prawne i obywatelskie udzielane będą telefonicznie, za pomocą komunikatora internetowego lub mailowo według kolejności zgłoszeń.

Umówić się na poradę prawną można:

• dzwoniąc pod numer telefonu 32 449 23 78 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie,
  • wysyłając e-maila na adres: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl - w wiadomości należy podać dane do kontaktu telefonicznego.
  • osobiście w siedzibie referatu mieszczącego się w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, ul. Antesa 11, 43-200 Pszczyna, pokój nr 1 (obok kaplicy szpitalnej).

W umówionym terminie z numeru zastrzeżonego zadzwoni do nas adwokat, radca prawny lub doradca obywatelski. Z darmowej pomocy adwokatów i radców mogą skorzystać osoby uprawnione, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniający innych osób w ciągu ostatniego roku.

Do pobrania:
Zarządzenie Starosty Pszczyńskiego z 6 grudnia 2021 r., format pliku: DOCX, rozmiar: 18.43 KB

Do pobrania: Treść ulotki, format pliku: ODT, rozmiar: 9.68 KB

Plakat przedstawia czarną słuchawkę telefoniczną, znak paragrafu oraz zieloną otwartą dłoń. Zamieszczone są na nim informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej.

Do pobrania: Treść plakatu, format pliku: DOC, rozmiar: 27.5 KB

Plakat przedstawiający informacje na temat umów zawieranych na odległość.

Do pobrania: Treść plakatu, format pliku: DOC, rozmiar: 29 KB

Zobacz także: Harmonogram oraz rozmieszczenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie pszczyńskim w 2022 r.

Materiały do pobrania:

Władza rodzicielska, format pliku: DOCX, rozmiar: 15.55 KB
Zachowek, format pliku: DOCX, rozmiar: 14.49 KB

Więcej materiałów informacyjnych można znaleźć na stronie internetowej otwiera się w nowym oknie lub portalu społecznościowym Facebook otwiera się w nowym oknie Stowarzyszenia Dogma.

Do pobrania:

Informacje ogólne - nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja., format pliku: DOCX, rozmiar: 103.19 KB
Regulamin zgłoszeń wizyt na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, format pliku: DOCX, rozmiar: 71.32 KB
Zasady organizacji spotkania mediacyjnego., format pliku: DOCX, rozmiar: 108.52 KB
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa - czerwiec 2021, format pliku: DOCX, rozmiar: 63.67 KB
Karta informacyjna dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, format pliku: DOCX, rozmiar: 48.14 KB
Karta pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, format pliku: DOCX, rozmiar: 68.5 KB
Klauzula informacyjna - obowiązek informacyjny RODO, format pliku: DOCX, rozmiar: 22.45 KB
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych w systemie teleinformatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej, format pliku: DOCX, rozmiar: 15.37 KB
Nieodpłatna pomoc prawna jako pomoc de minimis, format pliku: DOCX, rozmiar: 14.46 KB

UWAGA: W dniach ustawowo wolnych od pracy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego będą nieczynne.

• Środowisko

Ostrzeżenie o silnym wietrze i oblodzeniu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie o silnym wietrze i oblodzeniu.

• Środowisko

Zła jakość powietrza

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Poziom 2.

Wspólne kolędowanie przy centrum przesiadkowym

Podczas koncertu noworocznego przy centrum przesiadkowym wystąpiły wokalistki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej i solistka Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Zaśpiewał i zagrał także młodzieżowy zespół Churtownia.