Pomoc konsumentom

Jak nie dać się oszukać na panele fotowoltaiczne?

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pszczynie radzi, jak nie dać się oszukać firmom sprzedającym panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne na pomarańczowym dachu budynku.

Instalacja fotowoltaiczna, która nigdy nie powstała

To wcale nierzadki problem, że inwestorzy nie doczekali się montażu instalacji fotowoltaicznej w umówionych terminach. Jeden z klientów panele otrzymał, jednak nie takie jakie zamówił. Co więcej, zamontowana u niego instalacja nie działa. Wcześniej nic nie zapowiadało, ze firma jest nierzetelna. Został wykonany projekt i przygotowany kosztorys, a po wpłaceniu zaliczki kontakt z wykonawcą się urwał. U innego klienta zamontowano używane panele fotowoltaiczne (częściowo wyeksploatowane), a zapłacił za nowe i pełnowartościowe.

Uwaga na nierzetelnych instalatorów

Moda na panele i potencjalne zyski skłoniły wiele osób do przebranżowienia się w kierunku montażu instalacji fotowoltaicznych - bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego. Dla własnego bezpieczeństwa, najlepiej korzystać ze sprawdzonych usługodawców. Zaniedbania w zakresie obowiązujących norm bezpieczeństwa - budowlanych i przeciwpożarowych, nie tylko powodują spadek wydajności instalacji, ale może doprowadzić także do pożarów.

Sprawdzaj. Upewnij się, że firma istnieje

Sprawdzaj serwisy CEIDG i KRS - możesz tam znaleźć informacje na temat firmy. Zweryfikuj jakie firma ma doświadczenie, posiadane uprawnienia i opinie w internecie (uważaj, nie każda jest prawdziwa). Nigdy nie płać z góry. Bądź czujny, jeżeli proponowana cena jest podejrzanie niska. Jeżeli chodzi o zaliczki to praktyka wygląda różnie, zazwyczaj jest to 10-20% kosztów materiałowych. Jeżeli firma nalega na wpłatę np. 40- 80% kwoty - bądź uważny, może to być próba oszustwa. Zawsze też możesz poprosić o referencje poprzednich klientów.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i pieniądze, wybieraj sprawdzone firmy.

(źródło: Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pszczynie)