Powiat Pszczyński wspiera prace w zabytkach
Trwają prace konserwatorskie związane z ratowaniem malowidła z XIX wieku odkrytego podczas generalnego remontu stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionce.

Malowidło przedstawiające Jezusa i uczniów z Emaus o powierzchni ok. 12 m zdjęto ze stropu kościoła w sześciu segmentach. W ramach I etapu prac zabezpieczono lico malowidła poprzez zaklejenie trzema warstwami licowania. Podczas II etapu z odwrocia górnej części sceny centralnej usunięto deskowanie, trzcinę i warstwy tynku aż do warstwy farby.
Powiat Pszczyński przekazał na ten cel dotację w wysokości 5 tys. zł. Pozostałe części II etapu parafia będzie realizowała w ramach możliwości finansowych. Zakończenie prac umożliwi realizację III etapu transferu polegającego na osadzeniu malowidła na nowym podłożu.
- Zabytki są niezwykle ważne, to dobro kultury i nasze dziedzictwo narodowe. Każdego roku wspieramy prace przy ich renowacji, aby zachować pamiątki minionych epok w stanie, który zagwarantuje, że będą one cieszyć kolejne pokolenia - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.
W tym roku Powiat Pszczyński przekazał łącznie 60 tys. zł na dofinansowanie prac przy zabytkach. Dotacje przyznano wszystkim sześciu wnioskującym. Powiat Pszczyński wsparł także prace w drewnianych kościołach w Grzawie, Łące, Pielgrzymowicach i Wiśle Małej oraz „Zameczku” w Rudołtowicach.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego