Noc Muzeów w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Poznaj historię i tajemnice budynku
Już 17 maja budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie wraz z ogrodem po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. W godzinach od 18:00 do 24:00 będzie można nie tylko poznać historię siedziby władz powiatu, ale także poczuć atmosferę minionych czasów.

Tego wieczoru przestrzenie budynku i ogrodu zamienią się w tętniące życiem miejsce pełne historii, tajemnic i muzyki. Ogród wypełni się dźwiękami za sprawą artystów ze Stowarzyszenia FERMATA - zagra zespół YaPaollo oraz pedagodzy związani ze Stowarzyszeniem, a w budynku będzie można obejrzeć wystawy poświęcone historii obiektu i jego przedwojennych gospodarzy. Na pianinie zagrają: Hanna Wardziak, Kamila Foltyn i Szymon Ulczok.
Zwiedzający spotkają historycznych mieszkańców willi, architekta budynku Gustawa Staudingera, a także tajemniczą białą damę, której opowieść kryje wiele zagadek przeszłości. W sali sesyjnej trzeba będzie uważać na pełne energii tańczące służki, ślizgające się po zabytkowej posadzce. Dodatkowym punktem będzie możliwość osobistego spotkania się ze starostą pszczyńskim Grzegorzem Wanotem w jego współczesnym gabinecie.
- Starostwo Powiatowe w Pszczynie to nie tylko miejsce pracy, ale także miejsce, w którym rozgrywały się ważne momenty historii naszego regionu. Cieszę się, że podczas Nocy Muzeów możemy zaprosić mieszkańców do wspólnego odkrywania jego tajemnic. To doskonała okazja, by zobaczyć budynek z innej perspektywy, poczuć ducha dawnych czasów i dowiedzieć więcej o ludziach, którzy współtworzyli jego historię - starosta Grzegorz Wanot.
Organizatorem wydarzenia jest Powiat Pszczyński, we współpracy ze Stowarzyszeniem „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Stowarzyszeniem FERMATA. Wstęp jest wolny.
Krótka historia budynku Starostwa
Historia obecnej siedziby Starostwa Powiatowego w Pszczynie sięga końca XIX wieku. W 1886 roku sejmik powiatowy podjął decyzję o budowie stałej siedziby administracyjnej. Teren pod inwestycję zakupiono od księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga. Budynek, według projektu Gustawa Staudingera, pełnił funkcje zarówno urzędowe, jak i mieszkalne - w jego wnętrzach mieściły się m.in. biura, kasy powiatowe oraz przestronne mieszkanie landrata.
W 1908 roku obiekt został rozbudowany, powiększając zarówno część administracyjną, jak i mieszkalną. Do dziś zachowały się liczne oryginalne elementy architektoniczne, w tym oranżeria oraz zabytkowa altana w ogrodzie, która w ostatnich latach została odrestaurowana.
W budynku przez dekady rozgrywały się ważne momenty historii naszego regionu, a podczas Nocy Muzeów, każdy będzie miał szansę poznać jego przeszłość.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego