Zdrowie

Światowy Dzień Chorego w pszczyńskim szpitalu

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w kaplicy Szpitala Joannites w Pszczynie odbyła się msza święta, w której razem z pacjentami i personelem uczestniczyli starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski.

Starsze osoby na wózkach inwalidzkich w kaplicy.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został, aby uwrażliwić ludzi na potrzeby człowieka cierpiącego, dodać rodzinom otuchy, wsparcia i zrozumienia podczas opieki w czasie choroby. Ma skłonić do refleksji oraz dostrzeżenia problemów ludzi, którzy na co dzień zmagają się z chorobą.

W poniedziałek 12 lutego w kaplicy Szpitala Joannitas w Pszczynie odbyła się msza święta w intencji chorych, której przewodniczył ks. Grzegorz Wrótniak. Po niej starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski oraz radny powiatowy Marian Szwarc życzyli wszystkim pacjentom dużo siły i wytrwałości.

Na ręce prezes Szpitala Joannitas Katarzyny Michalik przekazali fotografie ukazujące piękno przyrody ziemi pszczyńskiej i okolic, których autorami są Artur Jurkowski i Michał Piekarski. - Zależy nam, by ozdabiały przestrzeń, ale i pozytywne wpływały na nastrój podczas leczenia pacjentów. Wszystkim chorym i cierpiącym życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił, dużo cierpliwości podczas procesu leczenia. Poza lekarstwami chorzy potrzebują zrozumienia i życzliwości. Dziękuję wolontariuszom, opiekunom oraz pracownikom ochrony zdrowia i innych instytucji, którzy udzielają wsparcia osobom chorym - mówi starosta Barbara Bandoła.

To kolejne zdjęcia przekazane przez Powiat Pszczyński do Szpitala Joannitas w Pszczynie. - Te pejzaże ozdabiają nasz szpital w różnych miejscach. Dziękujemy, że dbacie nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o to, aby nasi pacjenci czuli się tutaj dobrze - mówiła Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie.

Na zakończenie mszy świętej udzielony został Sakrament Namaszczenia Chorych. O oprawę artystyczną zadbali wolontariusze, którzy udzielają się w Szpitalu Joannitas w Pszczynie. - Po mszy rozmawiałem z emerytowaną nauczycielką, która pomaga w szpitalu, udziela się jako wolontariuszka na Oddziale geriatrycznym i w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. Z wielką przyjemnością słuchałem, gdy opowiadała o tym, jak wiele serca i empatii personel wkłada w opiekę nad pacjentami. To niezwykle ważne w pracy z drugim człowiekiem, zwłaszcza osobami starszymi, potrzebującymi wsparcia i fachowej opieki - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.