Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Poradnia prehabilitacyjna w pszczyńskim szpitalu - najlepsze przygotowanie do operacji

6 grudnia w Szpitalu Joannitas w Pszczynie rozpoczęła działalność Poradnia prehabilitacyjna. To miejsce, gdzie pacjenci otrzymają fachową pomoc i poradę, jak przygotować się na inwazyjny proces leczenia.

W pomieszczeniu nowej poradni stoją przedstawiciele samorządu i szpitala
fot. Szpital Joannitas

W otwarciu nowej poradni wzięli udział przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego oraz Gminy Pszczyna - Grzegorz Nogły - członek Zarządu Powiatu oraz Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny ze swoją zastępczynią, Magdaleną Czarnecką, dyrekcja Szpitala oraz zespół Poradni.

- To kolejna świetna inicjatywa pszczyńskiego Szpitala. Dziękujemy prezes Szpitala Katarzynie Michalik razem z Zespołem Szpitala Joannitas za ciągłe wdrażanie nowych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców powiatu pszczyńskiego - podkreślił Grzegorz Nogły.

Prehabilitacja, czyli kompleksowa opieka

- Mając świadomość z jak wielkim stresem wiąże się zabieg operacyjny bądź leczenie onkologiczne, podjęliśmy inicjatywę zorganizowania w Szpitalu poradni prehabilitacyjnej - profesjonalnego miejsca, gdzie pacjenci oczekujący na zabieg operacyjny, chemioterapię, radioterapię otrzymają fachową pomoc i poradę jak najlepiej przygotować się na tak inwazyjny proces leczenia - tłumaczy Katarzyna Michalik, prezes zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie.

Prehabilitacja to kompleksowa opieka i działania wyprzedzające, mające na celu doprowadzić organizm do jak najlepszej kondycji zdrowotnej pozwalającej znieść trudy zabiegów, zminimalizować ryzyko powikłań, skrócić rekonwalescencję i jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Interdyscyplinarny zespół składający się z dietetyków, farmaceutów, fizjoterapeutów i psychologów, ściśle współpracujący z lekarzami zadba o przygotowanie pacjentów w zakresie: aktywności fizycznej, eliminacji nałogów, właściwego żywienia, pozytywnej postawy, edukacji lekowej.

- Poradnia prehabilitacyjna jest finansowana przez szpital i całkowicie bezpłatna dla pacjentów - wyjaśnia Bogusława Gamrot,kierownik poradni specjalistycznych Szpitala. I dodaje: - Aby skorzystać z jej usług, należy przedstawić skierowanie wystawione przez lekarza poradni specjalistycznych naszego szpitala, dzięki czemu możemy realizować ideę wielokierunkowej opieki nad pacjentem.

Pracując w szpitalu na co dzień personel spotyka się z pacjentami, których pobyt na oddziałach szpitalnych przedłuża się z powodu powikłań czy trudno gojących się ran po zabiegach operacyjnych. Nierzadko, ci sami pacjenci korzystają później z poradni specjalistycznych szukając pomocy w trudach przedłużającej się rekonwalescencji. To wszystko rzutuje na samopoczucie pacjentów oraz ich sprawny powrót do samodzielności. Dobre przygotowanie do planowanego pobytu w szpitalu pozwoli zminimalizować takie sytuacje.

- Rok 2024 chcemy dedykować, miedzy innymi, działaniom edukacyjnym i profilaktycznym, a uruchomienie Poradni prehabilitacyjnej to duży krok w tym kierunku - podsumowuje Katarzyna Michalik.

(źródło: Szpital Joannitas/własne)

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

 • Zdrowie

  Bezpłatna mammografia w Woli

  13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

 • Zdrowie

  Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

  Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

 • Zdrowie

  Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

  Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.