Zdrowie

Zdrowe serce podstawą długiego życia

Boimy się nowotworów, ale to choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Każda profilaktyka jest lepsza niż żadna - przekonywano podczas prelekcji pt. „Fakty i mity na temat chorób układu krążenia u kobiet” zorganizowanej w pszczyńskim starostwie z okazji Światowego Dnia Serca.

W sali sesyjnej starostwa na krzesłach podczas wykłądu siedzą seniorki. Prelegentka stoi i mówi do nich.

Konferencję otworzył wicestarosta Damian Cieszewski, a licznie zgromadzonych seniorów przywitała również przewodnicząca Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego Danuta Brandys. To gremium doradcze, konsultacyjne i inicjatywne, reprezentujące środowiska seniorów z terenu każdej gminy powiatu pszczyńskiego, które objęło patronat nad wydarzeniem.

Podczas prelekcji dr Agnieszka Gorgoń-Komor, specjalistka chorób wewnętrznych i kardiolog przekonywała, że każda profilaktyka jest lepsza niż żadna. - Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dbać o własne zdrowie. To kobiety częściej mierzą ciśnienie, bardziej dbają, jednak mamy tyle na głowie, że często odkładamy pewne sprawy na później. Dbajmy o nasz układ krążenia. O serce - pompę, która pracuje ogromną ilość razy w ciągu naszego życia - mówiła dr Agnieszka Gorgoń-Komor. - Serce bije 60 razy na minutę. W ciągu godziny - 3600 razy, doby - 86 400, miesiąca - prawie 2,6 mln, roku - 31 mln 104 a w ciągu przeciętnej długości życia - 2,5-3,5 miliarda razy. To uświadamia, jaką ten narząd wykonuje pracę. Jak zawodzi serce to zawodzi cały organizm - tłumaczyła.

Prelegentka podkreślała, że ostatni weekend września poświęcony był profilaktyce chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w Polsce. - Na co najczęściej umierają Polacy? Dalej są to choroby układu sercowo-naczyniowego, aż 60%. My się boimy nowotworów, natomiast to choroby układu krążenia nadal przodują jako przyczyna śmiertelności w Polsce. Jednak mam dwie dobre wiadomości. Zarówno choroby układu krążenia, jak i choroby nowotworowe to choroby przewlekłe, a nie choroby śmiertelne - tłumaczyła dr Agnieszka Gorgoń-Komor, która namawiała kobiety do profilaktyki.

„Fakty i mity na temat chorób układu krążenia u kobiet” to druga prelekcja poświęcona tematowi zdrowia zorganizowana przez Wydział Kontroli i Zdrowia pszczyńskiego starostwa pod patronatem Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego. W czerwcu mieszkańców powiatu o tym, że wypijanie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie jest niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu przekonywała dr Agnieszka Jabłeka podczas wykładu „Pij wodę, żyj".

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.