23. rok działalności pszczyńskiego hospicjum

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie podsumowało 23. rok działalności podczas dorocznego zgromadzenia członków stowarzyszenia. Omawiany rok − 2022 − był wyjątkowym w historii organizacji: oddano do użytku pierwszy budynek kompleksu hospicyjno-opiekuńczego „Dom Ojca Pio”, którym rozpoczął działalność Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych.

Członkowie Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie na wspólnym zdjęciu.
fot. Hospicjum św. Ojca Pio

Jest to także pierwsza samodzielna siedziba hospicjum, która umożliwia prowadzenie nowego rodzaju działalności - dzienną opiekę dla seniorów i poradnię paliatywną oraz pozwala na ogromną poprawę warunków w przyjmowaniu zgłoszeń od rodzin chorych.

W 2022 r. hospicjum stale pod opieką miało 120 chorych wraz z ich rodzinami. W ramach świadczeń dla chorych na nowotwory w 2022 roku skorzystały 204 osoby głównie z powiatu pszczyńskiego, ale także bielskiego i bieruńsko-lędzińskiego. Dodatkowo 40 chorych otrzymało regularne wsparcie hospicyjnej pielęgniarki koordynującej. Przez cały miniony rok hospicjum kontynuowało także opiekę nad niesamodzielnymi osobami 60+. W ramach trzech projektów z bezpłatnych usług mogło skorzystać 56 osób wraz z rodzinami. Pozostali chorzy seniorzy zainteresowani opieką hospicjum, którzy zgodzili się na współfinansowanie pomocy, to liczba 29.

Hospicyjna wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, której wyposażenie sięga blisko 1000 artykułów potrzebnych na co dzień chorym i ich najbliższym, odnotowała w ciągu minionego roku ponad 1000 wypożyczeń. 41% z nich stanowiły nieodpłatne wypożyczenia dla chorych zarejestrowanych
w hospicjum, do których sprzęt jest również bezpłatnie dowożony, montowany, a w razie potrzeby naprawiany. Ze względu na bardzo dużą rotację sprzętu i jego wykorzystanie zakupiono 10 łóżek automatycznych, ponieważ są one - po koncentratorach tlenu i materacach przeciwodleżynowych - najbardziej potrzebne chorym.

Efektem działalności hospicjum jest również duże zaangażowanie społeczne w postaci wolontariatu osób dorosłych. Stowarzyszenie rok rocznie promuje i organizuje szkolenia wstępne dla osób, które chcą pomagać potrzebującym, a także uczestniczyć w innych formach zaangażowania (kiermasze, kwesty, koncerty i rękodzieło artystyczne). W 2022 roku szkolenie ukończyło 25 osób. Hospicjum zorganizowało także 24 szkolenia dla pracowników, wolontariuszy i opiekunów osób chorych oraz grupy wsparcia prowadzone przez hospicyjnych psychologów, dbając o profesjonalną koordynację całego tego obszaru.

Hospicjum działa dla ludzi i tworzone jest przez ludzi zaangażowanych w swoją pracę i utożsamiających się z misją organizacji. Kadrę w 2022 roku tworzyły 54 osoby, w tym m.in. 10 lekarzy (4 na umowę o pracę), 16 pielęgniarek (7 na umowę o pracę), 4 fizjoterapeutów, 4 psychologów i terapeutów oraz 11 opiekunek.

W minionym roku organizacja otrzymała także potwierdzenie posiadanego od 2019 roku certyfikatu systemu zarządzania jakością ISO 9001: 2015. Oznacza to, że spełnia ona określone normy dotyczące m.in. wymagań prawnych, zarządzania ryzykiem zawodowym, obiegu dokumentacji medycznej, wdrożenia procedur sanitarnych, medycznych, BHP, sprawności serwisowanego i atestowanego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

- Mam nadzieję, że w kolejnych latach naszej działalności będziemy mogli nadal rozwijać się, nieść pomoc profesjonalnie i z sercem tam, gdzie będzie potrzebna. Mam nadzieję, że to, co wspólnie tworzymy pozwoli na zabezpieczenie potrzeb coraz liczniejszej grupy chorych i ich rodzin oraz na wzmocnienie naszych więzi społecznych i, tak ważnych w życiu, dobrych relacji - mówi prezes Hospicjum św. Ojca Pio, Teresa Buczak, ponownie jednogłośnie wybrana na to stanowisko na nową kadencję zarządu organizacji. Pozostałe osoby wybrane do zarządu to: Mirosława Bogocz, Urszula Napierała, Renata Gazda i Beata Zamlewska-Pałyga.

(źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie)

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.