Zdrowie

Przyszli rodzice przygotowują się do narodzin dzieci. W szpitalu w Pszczynie otwarto szkołę rodzenia

W Szpitalu Joannitas w Pszczynie ciężarne oraz osoby im towarzyszące zdobędą kompleksową wiedzę m.in. z zakresu odżywiania, badań, planu porodu, opieki nad noworodkiem czy laktacji.

Położne z pszczyńskiego spzitala unbrane w fioletowe bluzki ze starostą i dyrektor szpitala.
fot. Szpital Joannitas w Pszczynie

Początkiem września pierwsza grupa przyszłych rodziców rozpoczęła zajęcia w  ramach Szkoły Rodzenia Joannitas.

- To bardzo dobra propozycja dla rodziców spodziewających się dziecka, szczególnie, jeżeli jest to ich pierwsza pociecha. Warto jak najlepiej przygotować się do jednej z najważniejszych ról w swoim życiu. Pszczyński szpital szuka nowych rozwiązań mających na celu jak najlepszą pomoc pacjentom - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska, która przyszłym rodzicom przekazała upominki w postaci tyt z niemowlęcymi body, grzechotkami i słodkościami. Przyszłe mamy otrzymały także od dyrektor szpitala dr Katarzyny Michalik książeczki z „wierszykami-masażykami” wspomagającymi rozwój dziecka, a także pogłębiającymi więź uczuciową z rodzicem.

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się porody rodzinne. - Odpowiadamy na potrzeby naszych pacjentek. Przyszli rodzice zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać w czasie trwania ciąży, podczas porodu, a także w pierwszych miesiącach życia dziecka - mówi Katarzyna Sieprawska, położna i koordynator Szkoły Rodzenia Joannitas.

Program zajęć

Zajęcia obejmują zarówno część teoretyczną, podczas której kursanci zdobędą niezbędną wiedzę jak i część praktyczną, w której, wykonując pod okiem specjalistów serię ćwiczeń, będą mieli okazję trenować nabyte umiejętności. Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, po pięć pań, z których każda może przyprowadzić osobę towarzyszącą.

Szkolenie podzielone jest na 8 zasadniczych części: ciąża i przygotowanie do porodu, poród - część pierwsza, poród - część druga, cięcie cesarskie, połóg, noworodek - część I, noworodek - część II oraz laktacja.

Wykwalifikowana kadra medyczna

Zajęcia prowadzone są przez doświadczony personel medyczny. Na różnych etapach uczestnicy spotkają się z położnymi, fizjoterapeutą uroginekologicznym, ginekologiem, psychologiem oraz neonatologiem. Dodatkowo każda przyszła mama ma możliwość skorzystania z indywidualnej konsultacji ze specjalistami.

Zapisy do Szkoły Rodzenia Joannitas prowadzone są telefonicznie pod numerem: 601 469 355 lub mailowo: szkolarodzenia@szpital.pszczyna.pl Są jeszcze miejsca do grupy październikowej, można zapisywać się już także na listopad.

Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie pszczyńskiego szpitala otwiera się w nowym oknie.

(źrodło: Szpital Joannitas w Pszczynie)

• Zdrowie

Grypa! Jak się przed nią chronić?

Grypa jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy grypy pojawiają się nagle.

• Zdrowie

I Ty możesz uratować komuś życie! Akcja rejestracja w Pszczynie!

Październik jest Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Dlatego I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie włącza się do walki z nowotworami krwi. Po sukcesie czwartkowej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, zdecydowano o przedłużeniu możliwości dołączenia do bazy.