Zdrowie

Z władzami NFZ o kondycji szpitali powiatowych

W centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie odbyło się spotkanie istotne dla ochrony zdrowia w Polsce z udziałem samorządowców i Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Konwent Starostów Województwa Śląskiego reprezentowali Barbara Bandoła - starosta pszczyńska i Andrzej Kalata - starosta żywiecki.

Budynek szpitala oraz logo NFZ

W kontekście wejścia w życie nowelizacji ustawy podnoszącej minimalne pensje pracowników ochrony zdrowia wiele szpitali sygnalizuje, że nie jest w stanie z przyznanych środków finansowych pokryć ustawowych podwyżek dla pracowników systemu ochrony zdrowia.

W tej sprawie przedstawiciele Związku Powiatów Polskich oraz Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych spotkali się z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. - Rozmowa dotyczyła ustalenia priorytetów działania NFZ, które będzie miało wpływ na kondycję szpitali powiatowych - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - Wspólnie z prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie, Katarzyną Michalik od wielu miesięcy zabiegałyśmy w NFZ o wyrównanie pszczyńskiemu szpitalowi dysproporcji w wycenie podstawowego punktu rozliczeniowego za wykonywane świadczenia medyczne. Nasz szpital realizuje te same świadczenia, co szpitale będące w tzw. „sieci szpitali”, a otrzymywał znacznie mniejsze środki. Teraz, przy okazji wypłaty środków na podwyżki wycena punktu została wyrównana - dodaje starosta.

Jak wyjaśnia Katarzyna Michalik, szpitale otrzymały wzrost wyceny za wykonywane świadczenia, ale jednocześnie zabrano środki, które były wcześniej przyznane na dodatki do wynagrodzeń pracowników. - Cieszymy się z podniesienia wyceny punktu, ale niestety, te wszystkie zabiegi, które zostały wykonane, nie wpływają na poprawę kondycji finansowej naszego szpitala. Wystarczy, że z kolejną falą pandemii zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu szpitali, wtedy nie wypracujemy 100% kontraktu i zabraknie nam środków na wynagrodzenia pracowników - mówi prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie, Katarzyna Michalik.

Rozmowy w sprawie środków na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia będą kontynuowane.

• Zdrowie

Grypa! Jak się przed nią chronić?

Grypa jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy grypy pojawiają się nagle.

• Zdrowie

I Ty możesz uratować komuś życie! Akcja rejestracja w Pszczynie!

Październik jest Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Dlatego I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie włącza się do walki z nowotworami krwi. Po sukcesie czwartkowej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, zdecydowano o przedłużeniu możliwości dołączenia do bazy.