Zdrowie

Poradnia Chorób Zakaźnych w Szpitalu Joannitas w Pszczynie

Od 1 czerwca trwają zapisy do nowo otwartej Poradni Chorób Zakaźnych w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, gdzie pacjenci mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych z zakresu chorób zakaźnych, takich jak m.in. wirusowe zapalenie wątroby, czy borelioza. Poradnia świadczy wyłącznie usługi komercyjne.

Odczynniki do badania krwi
fot. Szpital Joannitas w Pszczynie

- W trakcie pandemii COVID-19 znacznie pogorszył się dostęp do badań i konsultacji, a co za tym idzie do leczenia wielu chorób, w tym - wywołanych przez czynniki infekcyjne. Do chorób tych należy m.in. borelioza czy wirusowe zapalenie wątroby typu C - mówi Beata Celińska, lekarz specjalista chorób zakaźnych i chorób wewnętrznych Szpitala Joannitas w Pszczynie i dodaje: - W przyszpitalnej poradni zapewnimy naszym pacjentom konsultacje, diagnostykę, leczenie, a także profilaktykę chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby.

Świadczenia zdrowotne z zakresu chorób zakaźnych są niezwykle ważne i niejednokrotnie ratują zdrowie i życie pacjentów. Misją poradni jest również uświadamianie społeczeństwa w zakresie zapobiegania zachorowaniom oraz kontrolowanie i ograniczanie rozprzestrzeniania się tych groźnych chorób.

Umów się na wizytę:
Rejestracja telefoniczna - od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00 - 14:30, tel.: 32 611 53 03

Zespół poradni:
dr n. med. Beata Celińska - lekarz specjalista chorób zakaźnych i lekarz chorób wewnętrznych
lek. Piotr Procner - lekarz specjalista chorób zakaźnych

Zakres opieki

Diagnostyka i leczenie:

• chorób odkleszczowych - w tym boreliozy/neuroboreliozy;
  • diagnostyka i leczenie wirusowych (ze szczególnym uwzględnieniem WZW A, WZW B, WZW C), autoimmunologicznych zapaleń wątroby i innych chorób tego narządu (toksycznych/alkoholowych);
  • chorób wysypkowych oraz stanów zapalnych skóry i tkanki podskórnej;
  • powikłań infekcyjnych związanych z hospitalizacjami w tym zakażenia Clostridiodes difficile;
  • stanów gorączkowych;
  • limfadenopatii (powiększenie węzłów chłonnych);
  • toksoplazmozy w ciąży;
  • zakażeń dróg oddechowych min: zapalenia płuc, krztusiec;
  • chorób infekcyjnych przewodu pokarmowego - biegunek, chorób pasożytniczych;
  • zakażeń układu moczowego;
  • poradnictwo z zakresu medycyny podróży;
  • zakażeń wirusowych: mononukleozy, cytomegalii;
  • pomoc w zakresie poradnictwa okołotestowego HIV/ AIDS.

W poradni przyjmowane są osoby powyżej 16. roku życia.

(źródło: Szpital Joannitas w Pszczynie)

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.