Chory i opiekun - każdy jest ważny

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie zdobyło nowe środki, by zapewnić bezpłatną pomoc chorym i ich opiekunom z Pszczyny oraz jej sołectw. 300 tys. zł na to zadanie przeznaczył Narodowy Instytut Wolności. Pozostałe koszty w wysokości 335 tys. zł przeznaczy hospicjum. Ze specjalistycznej opieki, szkoleń i grup wsparcia skorzysta 30 chorych i 30 opiekunów rodzinnych.

Młode dłonie trzymające pomarszczone dłonie.

Cała wartość projektu realizowanego od listopada 2021 roku do grudnia 2023 to 635 tys. zł. Chorzy i ich opiekunowie bezpłatnie mogą korzystać z pomocy wykwalifikowanych opiekunek hospicjum, pielęgniarek i terapeutów psychologów (w sumie 8 osób). Projekt daje także ogromną szansę na podniesienie kwalifikacji 15 dorosłych wolontariuszy hospicjum, dla których przygotowano szereg szkoleń z wiedzy praktycznej i teoretycznej, dotyczącej opieki nad niesamodzielnymi seniorami.

Ważną stroną projektu obok rozpoznania i zaspokojenia potrzeb chorych jest skoncentrowanie uwagi na opiekunach rodzinnych, często borykających się z własnymi problemami zdrowotnymi, finansowymi, godzeniem opieki nad chorym z karierą zawodową i obowiązkami rodzinnymi.

Dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności pochodzi z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Celem głównym programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym i wzmocnienie instytucjonalne sektora obywatelskiego w Polsce.

Projekt pszczyńskiego hospicjum został oceniony bardzo wysoko spośród ponad 2 tys. zgłoszonych do programu z całej Polski. Jego szczegóły, w tym regulamin rekrutacji chorych, znajdują się na stronie internetowej pszczyńskiego hospicjum otwiera się w nowym oknie w zakładce „Projekty”. Przedsięwzięcie zatytułowano „Specjalistyczne zespoły edukacyjno - opiekuńcze nową formą pomocy dla rodzin w gminie Pszczyna”.

(źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie)

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.