Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w starostwie

Wózki inwalidzkie, balkoniki i kule ortopedyczne oraz rowery trójkołowe - wszystko to jest dostępne w bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Starostwie Powiatowym w Pszczynie.

Trzy sprzęty rehabilitacyjne stojące na tle białej ściany: wózek inwalidzki, kule ortopedyczne oraz balkonik. Jasne pomieszczenie.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego to propozycja przygotowana zwłaszcza z myślą o mieszkańcach, którzy mają problemy z poruszaniem się po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych. Nie muszą decydować się na zakup sprzętu, mogą bezpłatnie wypożyczyć go w starostwie.

Jaki sprzęt można wypożyczyć?

W asortymencie wypożyczalni są wózki inwalidzkie, kule ortopedyczne oraz balkoniki rehabilitacyjne.

Do dyspozycji mieszkańców są również stabilne rowery trójkołowe, umożliwiające jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Rowery są dostępne w trzech rozmiarach - dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo.

Jak wypożyczyć sprzęt?

Wystarczy zadzwonić pod numer 32 449 23 98 w godzinach pracy pszczyńskiego starostwa. Wózki, balkoniki i kule można wypożyczyć na określony czas - 2 miesiące, z możliwością przedłużenia, jeśli nie ma kolejnej osoby oczekującej na wypożyczenie.

Rowery trójkołowe udostępniane są na okres dwóch tygodni. Można również wypożyczyć rower trójkołowy na kilka godzin lub cały dzień, wtedy wystarczy zgłosić się do pracownika Centrum Przesiadkowego (ul. Sokoła 10).

Powiat Pszczyński pozyskał rowery i sprzęt rehabilitacyjny od fundacji EcoTextil oraz Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Wypożyczalnia działa dla mieszkańców od maja 2019 roku.

Rower trójkołowy stojący przy stojakach na jednoślady pod wiatą Centrum Przesiadkowego.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.