Poznaj ABCDE czerniaka

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

Wypukły pieprzyk na skórze.
fot. zwrotnikraka.pl

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu:

• A jak asymetria - znamię wylewające się na jedną stronę,
  • B jak brzegi poszarpane - znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne,
  • C jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia,
  • D jak duży rozmiar - znamię o wielkości powyżej 6 mm,
  • E jak ewolucja - znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Plakat przedstawiające zmiany na pieprzykach.

(źródło: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie)

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.