Zdrowie

Ponad 1000 wolnych dawek szczepionki Pfizer. Telefon dedykowany rejestracji dzieci

W Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych w Pszczynie do końca czerwca może zarejestrować się jeszcze ok. 1400 osób na wolne dawki Pfizera. Na szczepienie można umawiać też dzieci od 12. roku życia.

Powiatowy Punkt Szczepień powszechnych w hali sportowej w Pszczynie. Przed boksami, w których trwają szczepienia,  na krzesłach siedzą pacjenci czekający na szczepienie.
Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych znajduje się przy ul. Zamenhofa 5a w Pszczynie

Punkty szczepień powszechnych były uruchamiane na polecenie wojewody w kwietniu i maju jako elementy Narodowego Programu Szczepień. Punkt utworzony przez Powiat Pszczyński ruszył 27 kwietnia jako drugi w województwie. Dostawy szczepionek zapewnia Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych. Wciąż możliwa jest rejestracja na szczepienia - do końca czerwca pozostało ok. 1400 wolnych dawek preparatu Pfizer (I dawka).

Przypominamy, że od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Na Internetowym Koncie Pacjenta można znaleźć e-skierowanie dziecka. Jeden z numerów telefonów Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych dedykowany został rejestracji i informacji o szczepieniach nastolatków.

Rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS, ma automatycznie dostęp do Internetowego Konta Pacjenta dziecka na swoim IKP w zakładce „Uprawnienia > „Konta Twoich dzieci”. Może on upoważnić do wglądu i działań na IKP dziecka drugiego rodzica.

Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia. Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun. Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.

Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień. Nastolatki otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jako jedyna została dopuszczona dla osób w tym wieku.

Do 8 czerwca w PPSP w Pszczynie wykonanych zostało 10 411 szczepień, w tym niemal 1900 drugą dawką.

Na szczepienia można zarejestrować się:

• za pośrednictwem całodobowej infolinii 989,
  • online przez Internetowe Konto Pacjenta otwiera się w nowym oknie
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • dzwoniąc bezpośrednio do Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych w Pszczynie - infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00:
    577 877 388,
    730 002 488 (numer dedykowany rejestracji dzieci od 12. roku życia).

Do pobrania:
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19, format pliku: PDF, rozmiar: 581.01 KB
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19, format pliku: PDF, rozmiar: 203.29 KB

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.