Informacja starosty pszczyńskiego w sprawie szpitala

Dyrektor Śląskiego OW NFZ, Jerzy Szafranowicz poinformował, że akceptuje wszelkie możliwe prawnie rozwiązania, które doprowadzą do dalszego istnienia szpitala na terenie powiatu pszczyńskiego.

17 kwietnia doszło do spotkania powołanego przeze mnie zespołu ds. szpitala z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Na spotkaniu dyrektor NFZ, Jerzy Szafranowicz poinformował, że NFZ akceptuje wszelkie możliwe prawnie rozwiązania, które doprowadzą do dalszego istnienia szpitala na terenie powiatu pszczyńskiego.

Ta decyzja dyrektora NFZ była dla nas kluczowa do podejmowania dalszych działań mających na celu przejęcie prowadzenia szpitala w Pszczynie przez jednostkę powiatową.

Dyrektor NFZ zadeklarował, że zgodzi się na cesję kontraktu dla powiatu, jednak pod warunkiem wyrażenia zgody również przez spółkę Centrum Dializa, która do końca czerwca - zgodnie z umową z NFZ - prowadzi szpital. Dyrektor NFZ zaznaczył także, że w przypadku cesji, wysokość kontraktu dla podmiotu, który w imieniu powiatu pszczyńskiego poprowadzi szpital, zostanie pomniejszona, ze względu na niewykonanie w pełni kontraktu przez spółkę Centrum Dializa w I półroczu.

Dlatego ustalono, że najbardziej prawdopodobną możliwością, w kierunku której będziemy zmierzać, jest przystąpienie powiatu do specjalnej procedury konkursowej - rokowań. Zgodnie z deklaracją NFZ - formuła rokowań gwarantuje zachowanie kontraktu dla szpitala w pełnej kwocie. Rozwiązanie to spowoduje także, że Szpital Powiatowy w Pszczynie znajdzie się poza siecią szpitali, a kontraktowanie odbywać się będzie w drodze konkursu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że rokowania będą dotyczyć wszystkich dotychczasowych zakresów działania szpitala w Pszczynie. Jak zaznaczył dyrektor NFZ, w każdej możliwej formule przyznania kontraktu powiatowi, konieczne jest usunięcie nieprawidłowości, wskazanych w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy.

Jest duża szansa na to, że od 1 lipca szpital w Pszczynie będzie nadal funkcjonował już jako szpital powiatowy.
Cieszę się, z wyników dzisiejszych rozmów. Naszym nadrzędnym celem jest dobro pacjentów, dlatego kontrakt obecnie realizowany w Szpitalu w Pszczynie nie może zostać rozdzielony na okoliczne szpitale.

Starosta pszczyński
Paweł Sadza

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.