Radni jednogłośnie za przejęciem szpitala

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wyrażającą wolę przejęcia przez powiat umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu w Pszczynie. Pracownicy placówki zostali zapewnieni, że mogą oczekiwać dalszego zatrudnienia.

sesja

Przypomnijmy, Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 20 marca wypowiedział umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w Szpitalu w Pszczynie realizowaną do tej pory przez spółkę Centrum Dializa Sp. z o.o. z Sosnowca. Umowa zostanie rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 30 czerwca. Jak zapowiedzieli przedstawiciele NFZ, od 1 lipca mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mieliby być leczeni w szpitalach w Bielsku-Białej, Mikołowie, Tychach i Żorach.

Na takie rozwiązanie nie zgadza się zarówno Zarząd Powiatu Pszczyńskiego, jak i radni powiatowi. Podejmowane od kilku miesięcy przez Zarząd działania, zmierzają do zapewnienia dalszego, nieprzerwanego funkcjonowania szpitala i umożliwienia mieszkańcom powiatu korzystania z usług medycznych w Pszczynie.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ten szpital przestanie istnieć. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby przekonać zarówno NFZ, jak i spółkę do tego, że szpital w Pszczynie musi dalej funkcjonować - mówił podczas sesji starosta pszczyński, Paweł Sadza. Jednocześnie poinformował, że najbardziej prawdopodobną formą przejęcia szpitala będzie udział w procedurze konkursowej na udzielanie świadczeń zdrowotnych w Pszczynie, która zostanie ogłoszona dla podmiotu wskazanego przez powiat pszczyński. Będzie to spółka Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Woli, której już niedługo powiat będzie 100% właścicielem.

- W ofercie konkursowej musimy się wykazać budynkiem, sprzętem, a nade wszystko odpowiednim personelem. Jeśli państwo odejdą - do czego macie prawo, ja tego państwu nie mogę zabronić - sytuacja będzie bardzo trudna. Proszę, nie podejmujcie pochopnych działań. To jest powiat, który zasługuje na dobry szpital
- mówił starosta zwracając się do pracowników szpitala obecnych na sesji.

Starosta odniósł się także do pytań pracowników o ich dalszy los, uspokajając, że w umowie dzierżawy szpitala znajduje się zapis, który zapewnia przejęcie pracowników przez powiat. - Paragraf 11 umowy dzierżawy mówi bardzo wyraźnie, że w razie rozwiązania umowy pomiędzy powiatem a spółką Centrum Dializa „pracownicy zatrudnieni w szpitalu zostaną przejęci przez ZOZ lub inny podmiot wskazany przez Powiat”. Robimy wszystko, żeby dostać pieniądze na prowadzenie szpitala. Chciałbym, żeby stało się to wcześniej niż 1 lipca i do tego zmierzamy, ale potrzebna jest do tego zgoda wszystkich stron. Od czterech dni prowadzimy mediacje ze spółką. To są procesy określone w umowie i w przepisach, które musimy zrealizować - mówił Paweł Sadza.

Ostatecznie uchwałę w sprawie „wyrażenia woli przejęcia najpóźniej z dniem 1 lipca 2018 r. umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej celem zapewnienia dalszego, nieprzerwanego działania szpitala w Pszczynie i leczenia mieszkańców powiatu pszczyńskiego” podjęto jednogłośnie. Dokument przekazany zostanie prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektorowi Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.