Przedsiębiorczość

Młodzi wystartowali z własnymi firmami

Osoby poniżej 30. roku życia to potencjał powiatu pszczyńskiego. Są kreatywni i pełni pasji. Jeżeli ułatwi im się start, świetnie radzą sobie jako przedsiębiorcy. Dlatego to właśnie młodym ludziom przed 30-tką Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie dedykował pilotażowy projekt „Na miejsca. Gotowi. Start(up)!”. 10 osób z ciekawymi pomysłami otrzymało wsparcie na rozwój własnej firmy.

Audiodeskrypcja filmu „Na miejsca. Gotowi. Start(up)!”, plik M4A

Projekt miał na celu wsparcie i promocję innowacyjnych pomysłów, realizowanych w formie startupu. - Młode osoby mogły liczyć na wsparcie w wysokości 30 tys. zł, ale oprócz tego zaplanowaliśmy wsparcie biznesowe oraz psychologiczne, co gwarantowało trwałość podejmowanych działań. Jedną z kluczowych kwestii było również wsparcie pomostowe w wysokości 1200 zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy, które umożliwiało opłacenie bieżących rachunków. Mam nadzieję, że tak kompleksowe podejście zagwarantuje sukces, trwałość i powodzenie nowych firm na rynku gospodarczym - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Otworzyli wymarzone firmy

Jedną z 10 osób przed 30. rokiem życia, która założyła własną firmę dzięki udziałowi w projekcie jest Weronika Kutarba-Kruk. Jej Pracownia Twórcza uruchomiła platformę z kursami online, przygotowującymi do matury, do której może w jednej chwili mieć dostęp kilka tysięcy uczniów i uczyć się z każdego miejsca, w którym zechcą. - Bardzo polecam tego typu wsparcie młodym osobom, dlatego że daje to wielkie szanse. Przede wszystkim są to pieniądze, które pozwalają na zakup drogiego sprzętu, jak było w moim przypadku profesjonalnego sprzętu do nagrań czy też właśnie stworzenia platformy. Było to również wsparcie w postaci doradztwa podatkowego czy księgowości, więc na początek jest to bardzo pomocne - mówi Weronika Kutarba-Kruk.

Piotr Karzełek otworzył Agencję Artystyczną, która zajmuje się działalnością artystyczną, organizacją koncertów, eventów firmowych, audycji dla dzieci oraz wszelkiego rodzaju uroczystościami artystycznymi. Środki uzyskane dzięki projektowi przeznaczył na zakup sprzętu - wytwornic dymu, baniek razem z dymem, wytwornicy śniegu, wyrzutni konfetti, oświetlenia oraz wysokiej jakości mikroportów nagłownych. - Zmieniło się bardzo dużo, ponieważ jesteśmy teraz w stanie sami organizować koncerty, zatrudniać orkiestrę, balet, parę taneczną i tworzyć widowiska, które chcemy prezentować publiczności - zaznacza Piotr Karzełek.

Mężczyzna - kowal w swojej pracy.

Firma Kamil Krywult Kowalstwo, Edukacja Kowalska zajmuje się edukacją dzieci, młodzieży, grup zorganizowanych w zakresie kowalstwa. - Zajmuję się też produkcją bram, ogrodzeń, wyrobów artystycznych oraz wyrobów rolniczych, takich jak narzędzia, naciąganie lemieszy, reparacją maszyn rolniczych oraz produkcją replik oręża i pancerzy średniowiecznych. Dzięki dofinansowaniu tak naprawdę mogłem w końcu otworzyć swoją wymarzoną firmę, działać w kowalstwie już tak na poważnie. Zakupiłem dodatkowe kowadło, dwuróg, ucinarkę taśmową i różnego rodzaju spawarki. Pozwala mi to robić wszystko, co tylko mogę sobie wymarzyć w stali i innych metalach - zaznacza Kamil Krywult.

Dzięki projektowi „Na miejsca. Gotowi. Start(up)!” powstały także Poradnia Dietetyczna, Studio Muzyczne, Centrum Aktywności Ruchowej, Bitdesign, Elektronics, SEO Video oraz halo! MUSIC.

Czas na rekomendacje dla ministerstwa

Jak zaznacza Barbara Bandoła, starosta pszczyńska, mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mają przedsiębiorczość w genach. - Wielu młodych mieszkańców powiatu startując w dorosłe życie podejmuje próby samozatrudnienia. Dlatego program przygotowany przez Powiatowy Urząd Pracy jest szczególnie pomocny - podkreśla starosta.

Podsumowanie projektu

Uczestnicy spotkania podsumowującego projekt, za nimi ścianka PUP w Pszczynie.
fot. archiwum

W środę 28 grudnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie odbyła się premiera filmu podsumowującego realizację pilotażowego projektu „Na miejsca. Gotowi. Start(up)!”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany, prezes Centrum Społecznego Rozwoju w Mikołowie Mateusz Eichner oraz młodzi przedsiębiorcy z powiatu pszczyńskiego, którzy skorzystali ze wsparcia i założyli własne biznesy.