Przedsiębiorczość

Setki osób na Targach Edukacji, Pracy i Kariery

19 kwietnia w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie było tłoczno. Podczas tegorocznej edycji Targów Edukacji, Pracy i Kariery wystawcy zaoferowali łącznie prawie 2400 stanowisk pracy.

targi edukacji

Targi Edukacji, Pracy i Kariery, które do tej pory odbywały się pod nazwą Powiatowych Targów Pracy i Aktywności Społecznej odbyły się w naszym powiecie po raz szósty. - Zmiana nazwy wynika ze zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia jest zdecydowanie niski i największe potrzeby związane są z brakami kadrowymi. To znaczy, że przedsiębiorcy potrzebują nowych pracowników. Ponadto, chcemy, żeby młodzież mogła precyzować swoje pomysły na karierę i rozwój kwalifikacji, dlatego też zaoferowaliśmy liczne warsztaty z doradztwa zawodowego i poradnictwa - tłumaczy Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Jak dodaje, tego typu przedsięwzięcia odgrywają również dużą rolę edukacyjną. - Młodzież może zobaczyć, że pracę można znaleźć nie tylko przez internet, ale poprzez bezpośrednie rozmowy z pracodawcami. Wystawcy często oferują też prace w okresie wakacji dla osób, które jeszcze się uczą - podkreśla Bernadeta Sojka-Jany.

Podczas Targów Edukacji, Pracy i Kariery łącznie zaprezentowało się 66 wystawców. Wśród nich znalazły się m.in. agencje zatrudnienia, szkoły ponadgimnazjalne, liczne zakłady pracy oraz instytucje związane bezpośrednio z zatrudnieniem. Łącznie zaoferowano aż 2389 stanowisk pracy. W targach wzięły także udział jednostki szkoleniowe, Fundusz Górnośląski czy Izba Rzemieślnicza z Katowic, a pracodawcy mogli pozyskać informacje o bazie usług rozwojowych.

Natomiast uczniowie szkół podstawowych i średnich mogli wziąć udział w licznych warsztatach z zakresu poradnictwa, które poprowadziła wykwalifikowana kadra psychologów i doradców.

Organizatorem Targów jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Powiatowy Zarząd Dróg. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta pszczyński, Paweł Sadza.

• Przedsiębiorczość

Młodzi ludzie są zainteresowani pracą w wakacje

Dla młodych ludzi wakacje nie są wyłącznie czasem słodkiego lenistwa, ale okazją, by podjąć pierwszą pracę i zarobić na wakacyjny wyjazd. Uczniom i studentom w poszukiwaniu ofert pracy sezonowej kolejny raz pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, który w hali MORiS w Pszczynie zorganizował Kiermasz Pracy Wakacyjnej.

Kiermasz Pracy Wakacyjnej już dziś w hali MORiS w Pszczynie

Ze względu na zapowiadane opady deszczu dzisiejszy Kiermasz Pracy Wakacyjnej odbędzie się w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie (ul. Basztowa 4). To wydarzenie organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, które ma pomóc w znalezieniu pracy młodym ludziom ze szkół ponadpodstawowych szukających sposobu na wakacyjny zarobek.

• Przedsiębiorczość

Są klejnotami i dumą powiatu pszczyńskiego

Są pełne pasji, miłości do tradycji, przedsiębiorcze i otwarte na potrzeby drugiego człowieka. W sali lustrzanej pszczyńskiego zamku już po raz 11. zostały wręczone odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”.