Język francuski jest inwestycją we własną przyszłość

14. edycja Powiatowego Dnia Frankofonii odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. Wzięli w niej udział uczniowie 10. szkół z powiatu pszczyńskiego, którzy uczą się języka francuskiego - zarówno podstawowych, jak i z liceów.

Uczniowie występujący na scenie.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii przypada 20 marca. W powiecie pszczyńskim Święto Frankofonii obchodzone jest od 2007 roku, każdego roku w innej szkole. W tym roku gospodarzem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. - Język francuski to język informacji, który ma olbrzymie znaczenie w świecie. Uczenie się francuskiego to dla uczniów inwestycja we własną przyszłość - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Oprócz uczniów, nauczycieli i dyrektorów 10. szkół z powiatu pszczyńskiego w uroczystej gali z okazji Powiatowego Dnia Frankofonii uczestniczyli m.in. attachee ds. współpracy edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Warszawie Philippe Morisset, starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia - Europa Języków i Kultur Renata Klimek-Kowalska.

Podczas spotkania uczniowie rywalizowali w quizie na temat siedmiu krajów - Belgii, Francji, Haiti, Kanady, Madagaskaru, Szwajcarii i Tunezji, które odwiedzili we wcześniej przygotowanych atelier poznawczych rozmieszczonych w salach lekcyjnych. W ramach wydarzenia uczestniczyli w wielu konkursach m.in. modelarskim, fotograficznym, plastycznym, filmowym i kulinarnym. Najlepszym uczniom wręczono nagrody. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży.

Wykładowca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zachęcała uczniów do kontynuowania przygody z językiem francuskim w dalszych latach edukacji. - Jesteśmy w Unii Europejskiej i możecie studiować wszędzie, w tym w krajach frankofońskich. Możecie po skończeniu liceum złożyć aplikację na wszystkie uniwersytety. Nie trzeba kończyć szkoły w wielkim mieście, czy dwujęzycznej. Nie trzeba pochodzić z francuskiej rodziny, ale trzeba dużo pracować, potrzeba dużo samozaparcia, a wy to wszystko macie - mówiła Renata Jankowska, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Nauk Społecznych w Katowicach.

Celem Powiatowego Dnia Frankofonii jest promocja obszarów frankofońskich na całym świecie, a także integracja środowisk frankofońskich powiatu pszczyńskiego. Wspólne spotkanie to znakomita okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń między uczniami, nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych. - To dobrze, że Powiatowy Dzień Frankofonii wrócił. Warto podtrzymywać tę tradycję, zachęcać dzieci i młodzież do nauki języka francuskiego. W dzisiejszych czasach języki obce są przyszłością. Jeden to już dziś za mało, dwa to absolutny standard. Świetnie, jeżeli młodzież zna trzy języki, świat stoi przed nimi otworem - mówił Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.