Uczniowie ZS nr 3 w Pszczynie mają „Apetyt na życie”

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie podsumowali projekt „Apetyt na życie” realizowany w ramach „Ponadnarodowej mobilność uczniów”.

Uczestnicy projektu z nauczycielskimi we wspólnym zdęciu w sali lekcyjnej.

W projekcie o charakterze kulinarno-kulturowym „Apetyt na życie” wzięło udział 12 uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie. W październiku, w trakcie siedmiodniowego pobytu w Hiszpanii uczestniczyli w warsztatach na temat kultury kulinarnej i tradycji.

Podczas spotkania podsumowującego realizację projektu uczniowie zabrali uczestników wydarzenia w wirtualną podroż do Hiszpanii. Przedstawili prezentację i film, opowiedzieli, jak aktywnie spędzili czas podczas mobilności. Nie zabrakło hiszpańskich deserów i przekąsek, które przygotowali wraz z nauczycielami. - W Hiszpanii przyglądaliśmy się, jak wygląda przygotowywanie posiłków w dużej hotelowej restauracji. Wspólnie z uczniami szkoły partnerskiej zobaczyliśmy również, jak pracuje piekarz w lokalnej piekarni - relacjonowali uczniowie. Efektem ich wyjazdu jest książka kulinarna „The cookbook” z polsko-hiszpańskimi przepisami.

Celem wyjazdu był rozwój kompetencji wielojęzycznych, cyfrowych, społecznych i obywatelskich uczniów. Hiszpańskim partnerem projektu realizowanego przez Zespół Szkół nr 3 w Pszczynie była szkoła specjalna CEE Baix Maestrat w Vinaròs, która kształci uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych w wieku od 3 do 24 lat. Uczęszcza do niej ok. 80 uczniów z różnymi niepełnosprawnościami.

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.