Studenci przeprowadzili badania wśród uczniów na temat zmian klimatu

Powiat Pszczyński włączył się w przeprowadzenie badań wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, dotyczących skutków zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem suszy.

Kilka osób siedzących za stołem, liderka zespołu stoi i prezentuje wyniki ankiet, mała sala pszczyńskiego starostwa.

Badania przeprowadzili studenci Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na blisko 600 uczniach 1 i 3 klas szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński. Ich celem było sprawdzenie ogólnej wiedzy młodzieży na temat zmian klimatu i ich skutków, ze szczególnym uwzględnieniem suszy. - Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić, czy wiedza pszczyńskiej młodzieży na temat ekologii zmienia się na przestrzeni ich edukacji - mówiła liderka projektu prowadzonego przez studentów ISM UŚ w Katowicach Klaudia Żubryk podczas spotkania w pszczyńskim starostwie, na którym podsumowano wyniki ankiet.

Ponad 80% respondentów uważa, że klimat się zmienia, a ok. 70% wskazało, że skutki zmian klimatu są realnym zagrożeniem dla ludzkości. Zdaniem młodych ludzi zagrożeniem dla klimatu i środowiska jest m.in. wycinka lasów, duże zużycie plastiku i brak segregacji śmieci. Wśród najczęstszych skutków zmian klimatu uczniowie wskazali m.in. susze, topnienie lodowców, wysokie temperatury i wyginięcie gatunków zwierząt. Wśród efektywnych działań ograniczających skutki suszy wymieniali - zbieranie i wykorzystywanie deszczówki, oszczędzanie wody w domu oraz tworzenie zbiorników retencyjnych.

Przeprowadzone badania socjologiczne wykazały, że większość młodzieży uważa, że główna odpowiedzialność za przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu ciąży na władzach państwa i partiach politycznych.

Wyniki ankiet po wakacjach zostaną przedstawione w szkołach. - Dobrze, że pszczyńska młodzież mogła wziąć udział w tych badaniach. Będziemy starać się, aby na części zajęć w szkole, czy to na poziomie lekcji wychowawczej, czy zajęć uzupełniających częściej omawiać z uczniami tematy związane ze zmianami klimatu i ich skutkami - mówił Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu pt. „Mała i duża retencja jako narzędzie umożliwiające łagodzenie skutków suszy na przykładzie zlewni bezpośredniej rzeki Pszczynka w świetle analiz historycznych i współczesnych” realizowanego przez studentów Kolegium ISM UŚ w Katowicach pod opieką naukową prof. UŚ dr hab. Andrzeja Woźnicy z Wydziału Nauk Przyrodniczych. - Zmiany klimatu coraz częściej nas dotykają. W przyszłości przeciwdziałanie ich skutkom będzie jednym z głównych kierunków, w którym będziemy musieli iść - mówił prof. UŚ dr hab. Andrzej Woźnica.

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.