Ogród zmysłów posłuży uczniom z niepełnosprawnościami

Przy Zespole Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie powstał ogród sensoryczny. Uczniowie będą z niego korzystać podczas zajęć z integracji sensorycznej i innowacji pedagogicznej.

Ogród z altaną i ustawionymi elementami, do prowadzenia zajęć. Rosną w nim kwiaty.

Miejsce zostało podzielone na kilka części, w których znajdują się m.in. równoważnia, pajączek, ślady zwierząt, zakątek kwiatów oraz ścieżka sensoryczna. Dzięki zastosowaniu różnych faktur posłuży ona do stymulacji stóp. Znajdują się na niej m.in. piasek, drewno i kamienie. Pozostałe przedmioty umieszone w ogrodzie pozwalają ćwiczyć zdolność utrzymania równowagi, prawidłową postawę ciała, orientację w przestrzeni i precyzję ruchów.

Uczniowie ZS nr 3 Specjalnych w Pszczynie będą korzystać z ogrodu zmysłów podczas zajęć z integracji sensorycznej i innowacji pedagogicznej. - Ścieżka stymuluje zaburzone zmysły uczniów naturalnie i wielozmysłowo. Wpływa na dotyk, wzrok, węch i słuch. Ćwiczy umiejętności związane z układem ruchu, w tym motorykę dużą i małą - mówi Grzegorz Kuczera, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie.

Ogród sensoryczny przy ZS nr 3 Specjalnych w Pszczynie powstał, dzięki zaangażowaniu pracowników w ramach innowacji pedagogicznej „Poznajemy swoje ciało i otaczającą przestrzeń poprzez ruch, zmysły i muzyczne rytmy”. - W szkole mamy pracownię sensoryczną, chcieliśmy przenieść ją na zewnątrz, stąd pomysł na stworzenie ogrodu zmysłów - dodaje dyrektor szkoły.

• Oświata

Powierzenie stanowiska dyrektora ZS nr 3

Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Kuczera odebrał oficjalny akt powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie na kolejną, pięcioletnią kadencję.

• Oświata

Mechatronicy z "Rolniczoka" na stażu zawodowym w Barcelonie

Początkiem marca grupa pięciu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęła praktyki w Barcelonie. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji praktykanci uczestniczyli w intensywnym kursie języka hiszpańskiego. Przeszli też szkolenie z pierwszej pomocy i uczestniczyli w zajęciach z przygotowania kulturowego.