Młodzi konstruktorzy z „Samochodówki” zbudowali gokarta

Gokart z napędem elektrycznym zbudowany przez uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie osiągnął bardzo dobre wyniki czasu przejazdu podczas podsumowania projektu „Ready, Steady, Go!” w Czechach realizowanego w latach 2018-2021.

Tor wyścigowy, na którym ustawione są gokarty zbudowane przez uczniów.
fot. Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

W projekcie wzięły udział szkoły z czterech państw: Czech (główny pomysłodawca i koordynator projektu), Rumunii, Grecji oraz Polski, którą reprezentowali uczniowie i nauczyciele z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. Celem projektu było zbudowanie przez młodzież gokarta z napędem elektrycznym, poznając przy tym tajniki budowy i eksploatacji pojazdów z napędem elektrycznym.

Wszystkie komponenty użyte do budowy niczym nie odbiegają od tych stosowanych podczas konwersji samochodów i innych pojazdów na napęd elektryczny. Aby przystąpić do realizacji zadania należało wyszukać zespoły na stronach internetowych. W tym celu, młodzież wraz z opiekunami zapoznała się z ofertami sprzedażowymi zamieszczonymi na stronach polskich, amerykańskich, francuskich, niemieckich, czeskich oraz litewskich firm specjalizujących się w budowie i konwersji pojazdów na napęd elektryczny. Ostatecznie wybór padł na części kupione w Czechach i na Litwie.

Kolejnym krokiem była ciężka, ale niezwykle ekscytująca praca powiązania zakupionych zespołów w jeżdżącą całość. Ostatecznie z sukcesem udało się połączyć ze sobą wszystkie komponenty i bolid PZS nr 1 ruszył na pierwsze próbne „loty”.

Równolegle do prac związanych z budową gokarta odbywały się wyjazdy z młodzieżą na dłuższe spotkania naukowe do Rumunii, Grecji i Czech. Podczas tych wizyt uczniowie poznawali warunki nauki i praktyki zagranicznych kolegów i mieli możliwość wymienienia się wieloma doświadczeniami.

Podsumowanie wszystkich prac odbyło się w Czechach. Tam nastąpiło porównanie osiągów pojazdów wszystkich drużyn. Trudno mówić o zwycięzcy zawodów, ponieważ wszystkie konstrukcje były efektem ciężkiej pracy i kreatywności autorów. Pojazd przygotowany przez uczniów i nauczycieli PZS nr 1 w Pszczynie osiągnął bardzo dobre, czołowe wyniki czasu przejazdu, a cała drużyna została doceniona za umiejętność szybkiej diagnozy i usuwania usterek.

Projekt “Ready, Steady, Go!” był ciekawą przygodą, podczas której uczniom udało się stworzyć kreatywny i pełen pasji zespół, potrafiący skutecznie rywalizować z pozostałymi drużynami - podsumowuje Teresa Wojtanowicz, dyrektor PZS nr 1 w Pszczynie.

Projekt “Ready, Steady, Go!” programu Erasmus+ współfinansowany przez Powiat Pszczyński i Unię Europejską został zrealizowany w latach 2018-2021. Początkowo miał trwać dwa lata, jednak pandemia spowodowała, że został wydłużony o dodatkowy rok.

(źródło: Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie)

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.