Na poddaszu internatu PZS nr 2 powstaną pracownie

Trwają przygotowania do modernizacji poddasza budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Powiat pszczyński wyda niemal 700 tys. zł na prace budowlane i wykonanie pomieszczeń dla pracowni komputerowych. Planowana jest również modernizacja układu komunikacyjnego wokół szkoły.

Budynek internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Biało-zielona elewacja.

- Z analizy danych demograficznych wynika, że w kolejnych latach w naszym powiecie wzrośnie liczba uczniów w placówkach ponadpodstawowych, dlatego zamierzamy przygotować kolejne pracownie w naszej największej powiatowej szkole - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

W tym roku powiat pszczyński zakończy adaptację poddasza budynku internatu PZS nr 2. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa, następnie po uzyskaniu pozwolenia na budowę zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Za ok 670 tys. zł nieużytkowana do tej pory część poddasza zostanie przebudowana na cztery pracownie komputerowe, powstaną także pomieszczenia magazynowe, zaplecza pracowni i łazienki. Powierzchnia przebudowy wyniesie ok. 250 m2.

Planowana jest również modernizacja układu komunikacyjnego w obrębie szkoły.

Prace związane z adaptacją poddasza internatu prowadzone były etapami od 2016 r. Najpierw za 170 tys. zł dobudowana została klatka schodowa, doprowadzono także instalacje na poziom ostatniej kondygnacji. Roboty były kontynuowane w 2018 r., kiedy za niemal 400 tys. zł wykonano ścianki działowe, sufity podwieszane oraz instalacje. W 2019 r. za niemal 1 mln zł na połowie powierzchni poddasza powstało 10 pokoi dla uczniów oraz łazienki i zaplecze kuchenne ze świetlicą, z kolei na II piętrze budynku, gdzie do tej pory znajdowała się część internatowa, wykonane zostały cztery pracownie zawodowe oraz zaplecze sanitarne.

Powiat pszczyński w ostatnich latach zainwestował wiele środków w budynek internatu, który przeszedł gruntowną termomodernizację z wymianą dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, ociepleniem i otynkowaniem elewacji, wykonaniem instalacji solarnej, czy modernizacji systemu grzewczego. Dobudowana została także winda, powstały parkingi i droga dojazdowa.

Dzięki środkom unijnym przeprowadzone zostały prace budowlane i wyposażono siedem nowoczesnych pracowni do nauki zawodu na parterze i I piętrze budynku.

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.