Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

To człowiek ziemi pszczyńskiej

Starosta Barbara Bandoła spotkała się z księdzem biskupem Dariuszem Kałużą, który od 26 lat pełni posługę misyjną w Papui Nowej Gwinei. W spotkaniu uczestniczyli również członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły i radny Rady Powiatu Pszczyńskiego Marian Szwarc.

Włodarze powiatu przy ściance z logo powiatu z ks. bp Kałużą. Uśmiechają się.

Gość opowiedział o swojej pracy oraz o tym, jak żyje się w miejscu położonym na drugim krańcu świata. Był ciekaw, jak wygląda praca w samorządzie. - Ks. bp Dariusz Kałuża jest niezwykle ciepłym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do swojej osoby - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

To człowiek ziemi pszczyńskiej. Ks. Bp Dariusz Kałuża całe dzieciństwo spędził w Studzionce, gdzie chodził do podstawówki. - Urodziłem się w Pszczynie, do szkoły podstawowej chodziłem do Studzionki. Moja mama tam uczyła. Później przenieśliśmy się do Żor, a po święceniach jak już byłem księdzem to moi rodzice przeprowadzili się do Mizerowa, bo stamtąd pochodzą - mówił ks. bp Dariusz Kałuża podczas spotkania w pszczyńskim starostwie.

Święcenia prezbiteratu przyjął w 1993 roku. Po trzech latach pracy duszpasterskiej w parafii w Złotowie został wysłany w 1996 roku na kurs języka angielskiego do Wielkiej Brytanii. Rok później rozpoczął pracę misyjną w Papui Nowej Gwinei. Należy do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. - Wstąpiłem do zgromadzenia zakonnego z myślą, że kiedyś wyjadę na misje. Pamiętam, jak mama zadzwoniła i powiedziałem jej, że jadę do Papui Nowej Gwinei. Zapytała, gdzie to jest i dlaczego tak daleko - mówił ks. bp Dariusz Kałuża.

W 2016 roku został mianowany biskupem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei. Cztery lata później został przeniesiony na stolicę biskupią w Buoganville. - W Papui Nowej Gwinei mamy duże parafie, są duże odległości pomiędzy wioskami. Msze święte odbywają się tylko w niedziele i trwają ok. 2 godzin. Mamy tańce i śpiewy, jak jest jakaś uroczystość to przedłuża się i do 5 godzin. Tutaj się nikt tym nie przejmuje. Są miejsca, gdzie msza jest raz w roku ze względu na odległość. Tam mieszkańcy sami odprawiają sobie nabożeństwa - opowiadał ks. bp Dariusz Kałuża, który spotkał się również z wicestarostą Damianem Cieszewskim i przewodniczącym Rady Powiatu Pszczyńskiego Pawłem Sadzą.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Snowblind i Krzywa Alternatywa zagrają na Żubrowisko Festival 2025!

    Znamy wyniki głosowania internetowego w ramach eliminacji do Żubrowisko Festival 2025. Spośród pięciu zespołów, które wystąpiły 1 maja na scenie plenerowej przy Pszczyńskim Centrum Kultury, fani wybrali swoich dwóch faworytów. Najwięcej głosów zdobyły zespoły Snowblind i Krzywa Alternatywa - to one wystąpią 21 czerwca na finałowym koncercie przed gwiazdą wieczoru, zespołem Kult.

  • Oświata

    W powiatowej szkole powstanie zielona pracownia fizyczno-chemiczna

    Powiat Pszczyński znalazł się na liście 85 laureatów konkursu Zielona Pracownia 2025. Otrzyma 48 tys. zł na utworzenie pracowni fizyczno-chemicznej w Technikum nr 3 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie. To maksymalna kwota dotacji, którą można było pozyskać w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.