Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 27 sierpnia br.

Posiedzenie Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu w dniu 27 sierpnia br. otworzył o godzinie 1400 jej Przewodniczący Zbigniew Łebecki. Obecna na posiedzeniu była Elżbieta Pękała Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, która przedstawiła Powiatowy Rynek Pracy w roku 2006, szczególnie zwracając uwagę na: funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy w 2006 r., w tym ilość bezrobotnych wg wieku, wg poziomu kształcenie, wg uprawnionych do świadczeń. Przekazała, że podstawowym zadaniem realizowanym przez Urząd jest aktywizacja zawodowa osóezrobotnych, a wykonywaniu tego zadania służy m.in.:
 pośrednictwo pracy,
 dodatki aktywizacyjne.
Następnie poinformowała, iż w ubiegłym roku w ramach systemu EURES do PUP w Pszczynie napłynęło 550 ofert pracy za granicą. W zakresie pośrednictwa pracy realizowane są zadania dot. osób niepełnosprawnych, a wynikające z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wg stanu na koniec grudnia 2006 r. w ewidencji tut. Urzędu zarejestrowanych było 151 osóezrobotnych – niepełnosprawnych, z kolei pozyskano łącznie 24 oferty pracy dla tych osób. Omówiła również realizację „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Aktywizacji Zawodowej Lokalnego Rynku Pracy”, Europejski Fundusz Społeczny – Działania 1.2 i 1.3, realizację programu „Mój Biznes” – działanie 1.3, współpracę z instytucjami rynku pracy, program „Szansa na przyszłość – kobiety na start” SPO RZL, „Kobieta aktywna – Kobieta pracująca” SPO RZL Działanie 1.6, „Tratwa-Model Wsparcia Zawodowego Osób Niepełnosprawnych” Phare 2003, gospodarowanie Funduszem Pracy, szkolenia bezrobotnych, aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Podała także stan bezrobotnych w okresie od stycznia 2006 r. do grudnia 2006 r. Na koniec przekazała, że powstał klub pracy, gdzie umożliwiony został kontakt z doradcą zawodowym, organizowane są także mini giełdy, meetingi, spotkania z pracodawcami. Podała, że ilość etatów wynosi 28 i 6 obsług musi zostać zwiększona. Kończąc podziękowała i wyraziła swoje i pracowników Urzędu zadowolenie z nowego lokum dla PUP przy ul. Dworcowej 23 w Pszczynie. Po wysłuchaniu Elżbiety Pękały dyrektora placówki Komisja Samorządności (…) sformułowała wniosek do Przewodniczącego Rady Powiatu Pszczyńskiego, by w przyszłości temat sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego nt. rozpatrzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie zaplanować w planie pracy Rady na miesiąc marzec. Przewodniczący Komisji przedstawił projekt opin odnośnie rozpatrzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, którą członkowie komisji przyjęli pozytywnie. Kolejno pozytywnie zaopiniowano projekty uchwał Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawach: zmian Statutu Powiatu Pszczyńskiego, udzielenia pomocy finansowej Gminie Kłomnice z przeznaczeniem na pomoc dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną oraz zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2007 rok.

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne o przymrozkach dla powiatu pszczyńskiego. Stopień zagrożenia: 1.

• Oświata

Powierzenie stanowiska dyrektora ZS nr 3

Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Kuczera odebrał oficjalny akt powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie na kolejną, pięcioletnią kadencję.

• Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2023 poz. 344) Starosta Pszczyński wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego w związku z przepisami epizodycznymi dotyczące roszczenia o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego.