Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem stały się kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary” jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21.

Pięc par stóp z założonymi kolorowymi skarpetkami nie do pary

Data dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek, obowiązkowo nie do pary. To symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, różnorodności i odmienności, z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa.

Starosta Barbara Bandoła ze współpracownikami - członkami Zarządu, kolejny raz przyłączyła się do akcji. Tego dnia kolorowe skarpety nie do pary założyli też pracownicy starostwa. - Powiat Pszczyński solidaryzuje się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Rozmawiajmy na temat różnorodności i akceptacji dla odmienności, bądźmy wrażliwi i solidarni nie tylko dziś, ale każdego dnia - mówi starosta pszczyńska.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Absolwenci Liceum Pedagogicznego wspominają swoją szkołę

    Choć ostatni absolwenci opuścili mury Liceum Pedagogicznego w Pszczynie w 1970 roku, pamięć o szkole jest ciągle żywa. 21 września w sali gimnastycznej popularnej „ćwiczeniówki” przy ul. Batorego zebrało się ponad 200 absolwentów, by świętować 100-lecie swojej szkoły.

  • Ogólne

    Ankieta na temat problemów społecznych

    Trwają prace nad Powiatową Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2023-2030, w związku z czym zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie ankiety.