Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem stały się kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary” jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21.

Pięc par stóp z założonymi kolorowymi skarpetkami nie do pary

Data dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek, obowiązkowo nie do pary. To symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, różnorodności i odmienności, z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa.

Starosta Barbara Bandoła ze współpracownikami - członkami Zarządu, kolejny raz przyłączyła się do akcji. Tego dnia kolorowe skarpety nie do pary założyli też pracownicy starostwa. - Powiat Pszczyński solidaryzuje się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Rozmawiajmy na temat różnorodności i akceptacji dla odmienności, bądźmy wrażliwi i solidarni nie tylko dziś, ale każdego dnia - mówi starosta pszczyńska.

Piątkowe „Prania pachnące sztuką” przesunięte na inne terminy

Ważny komunikat. Ze względu na silne opady deszczu, grad i burze, które przeszły nad naszym powiatem oraz zapowiadane dalsze niesprzyjające warunki pogodowe wspólnie z Zarządem osiedla Śródmieście w Pszczynie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Suszcu podjęliśmy decyzję o przesunięciu dzisiejszych plenerowych wernisaży wystaw: „Dzieciom” Anny Stoszek-Szroborz i „Radościowice” Pawła Widery w ramach projektu „Pranie pachnące sztuką”. O nowych terminach poinformujemy w późniejszym czasie.

• Środowisko

Ostrzeżenie o burzach

IMGW-PIB w Krakowie wydał ostrzeżenie 2. stopnia o burzach dla powiatu pszczyńskiego. Wydane zostało również ostrzeżenie hydrologiczne o gwałtownych wzrostach stanów wody.