W „Rolniczoku” podsumowali projekty mobilności

Podczas konferencji uczniowie i nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie podsumowali projekty mobilności, które realizowali w Hiszpanii, Czechach i na Cyprze.

Uczniowie, którzy otrzymali certyfikaty.

Początkiem października 12-osobowa grupa uczniów z kierunków technik geodeta i technik architektury krajobraz realizowała na Cyprze miesięczny staż doskonalący umiejętności w wyuczonym zawodzie. Na miejscu młodzież została podzielona na trzy grupy. - Pierwsze grupa w firmie Shipcon pracowała nad projektem ogrodu botanicznego w kształcę Cypru, druga w firmie szkółkarskiej Green Forest zajmowała się projektowaniem ogrodów przydomowych, a trzecia w firmie Marios Antoniou tworzyła projekty pawilonów - opowiadali uczniowie w trakcie prezentacji.

„Bilet do kariery - II” to projekt zrealizowany w ramach Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w ramach sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe. - Udział w projekcie to czas sprawdzenia własnych sił w zawodzie. Wyjazd pokazał nam, że bez większych trudności możemy szukać pracy za granicą - mówił uczestnik wyjazdu.

Projekt „Kultura bez granic” podsumowali uczniowie, którzy dwa tygodnie spędzili w Katalonii, gdzie doskonalili swoje talenty malarskie i fotograficzne, a przy tym język angielski. Na koniec pobytu w Hiszpanii zorganizowali wystawę prac malarskich i fotograficznych na patio szkoły Institut Peralada. - Jesteśmy wdzięczni za tą wspaniałą przygodę, której mogliśmy doświadczyć. Myślę, że będziemy ją długo wspominać - mówiła jedna z uczestniczek projektu.

W ramach akredytacji Erasmus+ grupa nauczycielek z PZS nr 2 w Pszczynie realizując projekt „Uczyć po Europejsku - I” uczestniczyła w zajęciach językowych w Hiszpanii i Czechach. Celem obu wyjazdów było m.in. podniesienie kompetencji językowych nauczycieli, przełamanie barier komunikacyjnych z języków obcych oraz wprowadzenie języka angielskiego i hiszpańskiego do nauczania przedmiotów zawodowych.

- Następnego dnia po przyjeździe do Pilzna rozpoczęłyśmy intensywny kurs języka angielskiego w szkole językowej Eufrat Group. Nasze zajęcia odbywały się w grupach mieszanych, uczyły nas Czeszki oraz nauczyciele pochodzący z Ghany, Iranu, Kenii i Filipin - relacjonowały nauczycielki podczas konferencji. Druga grupa odbywała szkolenie z języka hiszpańskiego w Walencji w Hiszpanii. Nauczycieli szkolili lektorzy z Universal Mobility. - Podczas zajęć pracowałyśmy w różnych grupach, z różnymi prowadzącymi - mówiły uczestniczki projektu „Uczyć po Europejsku - I”.

Podczas konferencji uczniowie i nauczyciele odebrali certyfikaty za odbycie zagranicznych kursów, staży oraz praktyk zawodowych. - Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie prowadzony przez Powiat Pszczyński od lat z powodzeniem realizuje wiele projektów współpracy międzynarodowej. Uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne staże, by tam w przedsiębiorstwach rozwijać swoje umiejętności w wyuczanym zawodzie - mówi wicestarosta Damian Cieszewski.

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.