Święto ludzi książki

11 maja w restauracji „U Mikołajca” obecni i emerytowani pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz jej 14. filii bibliotecznych świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Włodarze powiatu i gminy Pszczyna wraz z dyrektor biblioteki.

Wicestarosta Damian Cieszewski podziękował pracownikom Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie za pracę dla społeczności lokalnej, upowszechnianie wiedzy i kultury oraz popularyzację czytelnictwa w powiecie pszczyńskim. Życzenia złożyły także władze gminy Pszczyna.

- Biblioteka to nie tylko budynek i bogate zbiory, to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą to miejsce. Dziś światem rządzą mass media i Internet, jednak wciąż doceniamy książki - te klasyczne, papierowe - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. To wydarzenie od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek trwający do 15 maja.

Wicestarosta wspomniał, że to majowe święto jest dobrą okazją, aby docenić tych, którzy książkami na co dzień się opiekują. - Wasza codzienna praca wzbogaca życie kulturalne i staje się niejednokrotnie dobrym sposobem integracji mieszkańców naszego powiatu - mówił Damian Cieszewski życząc bibliotekarzom regałów pełnych ciekawych książek i kolejnych pokoleń wiernych czytelników.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie została powołana ponad 75 lat temu i jest jedną z najstarszych instytucji kultury działających na ziemi pszczyńskiej. Misją placówki jest służba ogółowi społeczności lokalnej poprzez bezpłatny dostęp do materiałów bibliotecznych, zaspokajanie potrzeb czytelniczych, edukacyjnych, informacyjnych oraz upowszechnianie kultury i czytelnictwa.

• Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 344 z późn. zm.) Starosta Pszczyński, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej jako organ reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, podaje do publicznej wiadomości wykaz dla nieruchomości położonej w Woli, gm. Miedźna, stanowiącej własność Skarbu Państwa, przeznaczonej do oddania w dzierżawę.

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.