Ruszyła infolinia powiatowego punktu szczepień w hali POSiR w Pszczynie

Od poniedziałku, 19 kwietnia osoby, które chcą uzyskać informacje na temat szczepień w organizowanym przez powiat pszczyński punkcie szczepień powszechnych w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie, mogą dzwonić pod jeden z dwóch dostępnych numerów telefonów.

Grafika przedstawiająca budynek Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie oraz napis Infolinia powiatowego punktu szczepień powszechnych w hali POSiR w Pszczynie oraz numery telefonów.

- Działania idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wydzielamy odpowiednie przestrzenie w hali i wyposażamy je w sprzęt, zgodny z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia. Na 21 kwietnia zaplanowany jest odbiór punktu przez NFZ. Szczepienia rozpoczną się od razu, kiedy zostaną dostarczone szczepionki przeciw COVID-19. W przypadku zapewnienia stałych dostaw, w powiatowym punkcie będzie wykonywanych ok. pół tysiąca szczepień dziennie. Tym samym możliwości zaszczepienia mieszkańców powiatu pszczyńskiego znacznie się zwiększą - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Już teraz mieszkańcy mają wiele pytań, dotyczących m.in. możliwości zmiany miejsca zaplanowanego już szczepienia, dlatego została uruchomiona telefoniczna informacja. Pod podane niżej numery telefonów mogą dzwonić także osoby uprawnione do wykonywane szczepień, zainteresowane pracą w powiatowym punkcie. Co ważne, nie jest jeszcze możliwa rejestracja na szczepienia. O terminie uruchomienia rejestracji poinformujemy, kiedy będzie znany termin dostawy szczepionek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Punkty szczepień powszechnych są elementem Narodowego Programu Szczepień. Według założeń w każdym powiecie powinien zostać uruchomiony jeden taki punkt zorganizowany od podstaw przez samorząd. Na naszym terenie organizacją punktu zajął się powiat pszczyński. Punkty szczepień powszechnych działają we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, ale z założenia organizowane są poza obecną siecią placówek medycznych.

Infolinia powiatowego punktu szczepień w hali POSiR w Pszczynie
jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00, numery telefonów:

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.