Dopalacze to bieg do śmierci
Młodzież ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego wzięła udział w projekcie, którego głównym celem jest przeciwdziałanie uzależnieniu od dopalaczy i narkotyków.

Konferencja „Dopalacze! Bieg do śmierci” została zorganizowana, by uświadomić młodzieży, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia jest zażywanie środków psychoaktywnych.
27 stycznia salę widowiskową Pszczyńskiego Centrum Kultury wypełnili uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Łące oraz kadra kierownicza i pedagogiczna placówek oświatowych.
Mł. insp. Piotr Kost, zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie podkreślał, że w wielu przypadkach nawet jednorazowe zażycie dopalaczy kończyło się śmiercią. - W Boże Narodzenie 2018 roku w Mikołowie wskutek zażycia dopalaczy zmarły trzy osoby, a w całym 2018 roku, jak podaje raport Głównego Inspektora Sanitarnego śmierć poniosły 162 osoby. W całym 2018 roku odnotowano 4260 interwencji medycznych związanych z zatruciem substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi. Najwięcej takich zgłoszeń dotyczyło osób w przedziale wiekowym 16-18 lat - mówił mł. insp. Piotr Kost, zwracając uwagę na zagrożenia, które zachodzą bezpośrednio po zażyciu dopalaczy, jak i długoterminowe, negatywne skutki stosowania używek.
- Warto zajmować się w życiu tym, co piękne i stronić od rzeczy i spraw, które mogą spowodować, że takie piękne nie będzie. Myślcie o tym, co pozytywne, szukajcie w sobie tego, co dobre, bo w każdym z was tkwi mnóstwo piękna i dobra. Wyzwalajcie to - mówiła starosta Barbara Bandoła, która objęła patronat nad konferencją.
Mł. asp. Szymon Czysz z KPP w Pszczynie omówił prawne aspekty oraz skutki zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Podkreślał, że dopalacze wyglądają na pozór bardzo niewinnie, mają atrakcyjne, kolorowe opakowania, które zachęcają, by po nie sięgnąć. Z zamieszczonych na tych środkach opisów wynika, że nie są produktami przeznaczonymi do spożycia. Efekty działania dopalaczy są bardzo indywidualne, powodują bóle głowy, palpitacje serca, ataki szału włącznie z halucynacjami i urojeniami niekiedy porównywanymi do psychozy. Niszczą przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy i negatywnie wpływają na pracę mózgu, serca, wątroby czy szpiku kostnego.
Karolina Rakocz, kierownik i terapeuta Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Częstochowie mówiła o tym, jak ustrzec się przed używaniem substancji, a przede wszystkim uzależnieniem. - Najbardziej szkodzący mit dotyczy silnej woli. Wydaje nam się, że możemy w bezkarny sposób zażywać substancji psychoaktywnej i przestać wtedy, kiedy będziemy chcieli. To niestety nieprawda - mówiła. - Osoby, które się uzależniają, bardzo często mają problemy z poczuciem własnej wartości, z motywacją, radzeniem sobie z lękiem, stresem, z różnymi emocjami. Musimy pracować nad tym, żeby radzić sobie w trudnych sytuacjach - podkreślała.
Następnie sala widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury zamieniła się w salę kinową, a młodzież zobaczyła film „Mój piękny syn”. To opowieść o losach rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka.
Podczas konferencji eksperci prowadzili konsultacje dla zainteresowanych pedagogów oraz uczniów.
„Dopalacze! Bieg do śmierci” to projekt opracowany w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. To nowa formuła pracy z młodzieżą, która zakłada organizację tego typu spotkań w każdym mieście w województwie śląskim.
Konferencję „Dopalacze! Bieg do śmierci” w Pszczynie zorganizowały: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Pszczynie, Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie oraz powiat pszczyński. Wydarzenie poprowadzili: wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski oraz sierż. sztab. Adam Doleżych z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach.
Gdzie szukać pomocy?
Zatrzymać przemoc - 800 120 148 czynny całą dobę - anonimowa, bezpłatna linia Komendy Stołecznej Policji
Antynarkotykowy Telefon Zaufania - 801 199 990 czynny codziennie od 16.00 do 21.00
Antynarkotykowa Poradnia Internetowa - www.narkomania.org.pl otwiera się w nowym oknie
Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii - www.ptzn.org.pl otwiera się w nowym oknie
Aplikacja „Drug Stop” (bezpłatna, do ściągnięcia na urządzenia mobilne)
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego