Obchody 90. rocznicy przyłączenia ziemi pszczyńskiej do Polski
28 czerwca br. przypadła 90. rocznica przyłączenia ziemi pszczyńskiej do Polski. Z tej okazji w Pszczynie miały miejsce uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Obchody rozpoczęły się na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami”, gdzie złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów. Następnie została odprawiona uroczysta msza święta w kościele p.w. Wszystkich Świętych.
Po mszy zebrani udali się na rynek, gdzie Starosta Pszczyński wraz z Wicewojewodą Śląskim i Burmistrzem Pszczyny otworzył pamiątkową wystawę plenerową, na której zaprezentowano archiwalne zdjęcia z uroczystości w czerwcu 1922 roku oraz zdjęcia obrazujące życie naszego miasta i jego mieszkańców w okresie międzywojennym.
Następnie przez symboliczną bramę wjechali jeźdźcy w strojach historycznych, którzy wcielili się w rolę oddziałów wojska polskiego pod dowództwem gen. S. Szeptyckiego. Wojsko polskie i generał powitany został chlebem i solą przez burmistrza Fignę – w tym roku dokonali tego Starosta Pszczyński oraz Burmistrz Pszczyny.
W podziękowaniu za zaangażowanie w pracę przy organizacji obchodów rocznic powstań śląskich i plebiscytu Starosta Pszczyński Paweł Sadza wręczył pamiątkowe żubry pszczyńskie Barbarze Sopot – Zembok, Teresie Musik, Renacie Dyrdzie, Stanisławowi Janoszowi oraz Janowi Foksowi.
W uroczystościach uczestniczył Starosta Pszczyński Paweł Sadza, Przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Eugeniusz Pająk, Wicestarosta Pszczyński Henryk Kolarczyk, Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra, Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka, przedstawiciele władz gminnych z terenu powiatu, organizacji społecznych, kombatantów, Bractwa Kurkowego, służb mundurowych oraz uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół.