Powiat pszczyński - podstrona

Komunikacja publiczna

Powiat organizatorem komunikacji na trasie z Pszczyny do Pawłowic

Od 1 stycznia 2019 r. powiat pszczyński będzie organizatorem komunikacji publicznej na trasie Pszczyna - Mizerów - Pawłowice. Za ponad 216 tys. zł realizowanych będzie 11 kursów tam i z powrotem oraz po dwa kursy w soboty.

autobus

Przez kilkanaście lat komunikację na trasie Pszczyna - Pawłowice obsługiwał prywatny przewoźnik, który poinformował, że od nowego roku przestanie realizować kursy. Trasa nie była to tej pory dotowana przez żaden samorząd.

- Ponieważ trasa łączy dwie gminy, obowiązki organizatora komunikacji spoczywają w tym przypadku na powiecie, który w trybie awaryjnym musiał zorganizować skomunikowanie obu gmin
- mówi starosta Barbara Bandoła.

Poprzez zapytanie ofertowe wyłoniony został przewoźnik, który realizował będzie kursy na trasie Pszczyna - Mizerów - Pawłowice: Przewóz Osób Zbigniew Czech z Mizerowa, który zaproponował realizację kursów w przypadku otrzymania dopłaty w wysokości 1,57 zł do wozokilometra.

- Tym samym od 1 stycznia 2019 r. powiat pszczyński będzie organizatorem komunikacji publicznej na trasie Pszczyna - Mizerów - Pawłowice. Za ponad 216 tys. zł realizowanych będzie 11 kursów tam i z powrotem oraz po dwa kursy „tam” i „powrót” w soboty. Umowa na trasę z Pszczyny do Pawłowic obowiązuje do końca 2019 r. - dodaje starosta.

Na trasie uwzględniony został nowy przystanek - Pszczyna Wodzisławska/Słowicza, a nowością będzie także to, że wszystkie kursy realizowane będą przez Mizerów (aktualnie tylko siedem kursów przejeżdża trasą przez tę miejscowość). Od nowego roku korzystniejsze cenowo będą bilety miesięczne dla osób podróżujących tą trasą - będą to kwoty o ok. połowę niższe niż funkcjonujące do tej pory. Cena biletu jednorazowego pozostanie na tym samym poziomie.

Powiat wystąpił do gmin o wsparcie tego zadania i propozycję następującego podziału kosztów (w zależności od ilości wozokilometrów na terenie danej gminy) - gmina Pszczyna - 100 670 zł, gmina Suszec 18 590 zł, gmina Pawłowice - 35 620 zł, powiat pszczyński przeznaczy na ten cel 33 991 zł.

Pawłowicka linia będzie drugą obsługiwaną przez powiat pszczyński. Od 2017 r. powiat organizuje komunikację na trasie Pszczyna - Żory. Z tej trasy od początku 2017 r. do połowy 2018 r. skorzystano 28 tysięcy. Dzięki tej pierwszej powiatowej linii można dojechać do Żor bezpośrednio z Pszczyny, Radostowic, Kobielic, Suszca czy Rudziczki. Linia dofinansowywana jest przez cztery samorządy, które w 2018 i 2019 r. przekażą na ten cel niemal 700 tys. zł.

Linia Pszczyna - Kobiór także dofinansowywana jest przez samorządy, które w 2018 r. na jej prowadzenie wydadzą 105 tys. zł (gmina Pszczyna - 39 tys. zł, gmina Kobiór - 35 tys. zł i powiat pszczyński - 30 tys. zł).

Aktualny rozkład jazdy jest dostępny na: www.rozkladjazdy.powiat.pszczyna.pl otwiera się w nowym oknie

Inne wiadomości

  • Komunikacja publiczna

    Odblaski na Dzień bez Samochodu

    22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. W akcję promocji alternatywnych form przemieszczania się kolejny rok z rzędu włączył się Powiat Pszczyński.

  • Komunikacja publiczna

    Protokół z przebiegu przeprowadzonych konsultacji społecznych

    Zgodnie z Zarządzeniem nr 39/2022 Starosty Pszczyńskiego z dnia 4 października 2022 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie zmiany załącznika nr 1 „Wykazu Przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych w ciągu dróg powiatowych na terenie Powiatu Pszczyńskiego” i ustanowieniu nowych przystanków autobusowych na terenie gmin Goczałkowice Zdrój oraz Pszczyna, zostały przeprowadzone w okresie od 1 do 9 sierpnia 2023 r. konsultacje społeczne.