Dla niepełnosprawnych

Otwórzmy się na niepełnosprawność - konferencja w starostwie

W poniedziałek 5 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbędzie się konferencja poświęcona codzienności osób Niewidomych i Głuchych.

Krzysztof Wostal w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa podczas jednego z wykładów.
Krzysztof Wostal podczas jednego z wykładów w pszczyńskim starostwie.

Podczas spotkania niewidomi mieszkańcy powiatu pszczyńskiego - Anna Haupka i Tymoteusz Gębczyk opowiedzą o tym, jak wygląda ich codzienność oraz co można zrobić, by ją im ułatwić. - Celem spotkania jest poznanie świata osób Głuchych i Niewidomych. Chcemy dowiedzieć się, co jeszcze możemy zrobić, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi funkcjonowanie w społeczeństwie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Specjalista ds. dostępności Krzysztof Wostal z Fundacji Transgresja będzie mówił o możliwościach i dobrych praktykach w zakresie dostępności, w tym dostosowaniu obiektów i dostępie do informacji. Podczas spotkania niesłyszące małżeństwo z powiatu pszczyńskiego - Jarosław i Agata Szyszkowie zaprosi uczestników konferencji do świata Głuchych i opowie, jak radzi sobie z codziennymi sprawami.

W trakcie konferencji „Otwórzmy się na niepełnosprawność” wykłady wygłoszą również m.in Beata Głubisz z Instytucji Filmowej Silesia Film oraz Mirosława Wolska ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Wadami Słuchu i z Wadami Wymowy. Urszula Załuska i Dorota Kwiatkowska-Ciotucha z Centrum Doradczo-Szkoleniowe „Dobre Kadry” w ramach Dni Otwartych podsumują projekt na rzecz zwiększenia dostępności usług publicznych dla osób o szczególnych potrzebach realizowany wspólnie z Powiatem Pszczyńskim.

Na spotkanie zapraszamy koordynatorów dostępności i osoby zainteresowane tematyką niepełnosprawności. Konferencja odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia w sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, ul. 3 Maja 10. Rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 10.00. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Chęć udziału w konferencji, która odbywa się pod patronatem starosty Barbary Bandoły należy zgłosić do poniedziałku 28 listopada wysyłając maila na adres k.granda@powiat.pszczyna.pl

• 10.00 - 10.15 - Przywitanie gości
  • 10.15 - 10.45 - Anna Haupka oraz Tymoteusz Gębczyk - niewidomi mieszkańcy powiatu, o tym jak wygląda ich codzienność oraz co można zrobić, by ją im ułatwić
  • 10.45 - 11.20 - Świat otwarty dla osób niewidomych i niedowidzących - możliwości i dobre praktyki w zakresie dostępności. Dostosowanie obiektów, dostęp do informacji - Krzysztof Wostal, Fundacja Transgresja
  • 11.20 - 11.40 - Światowid kino wrażliwe - Beata Głubisz z Instytucji Filmowej Silesia Film o filmach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami
  • 11.40 - 12.00 - Przerwa
  • 12.00 - 12.30 - Jarosław i Agata Szyszkowie - niesłyszące małżeństwo z powiatu, o tym jak wygląda ich codzienność oraz co można zrobić, by ułatwić im życie
  • 12.30 - 12.45 - Realizacja aktywności przez Powiat Pszczyński na rzecz zwiększenia dostępności usług publicznych dla osób o szczególnych potrzebach w ramach projektu EFS, Model Dostępna Gmina - Urszula Załuska, Dorota Kwiatkowska-Ciotucha - Centrum Doradczo-Szkoleniowe Dobre Kadry
  • 12.45 - 13.45 - Czego Głuchy nie usłyszy, czego niewidomy nie zobaczy, to... czyli osoba z niepełnosprawnością sensoryczną w instytucjach publicznych - Alina Butkiewicz, Agnieszka Reisch-Radaczyńska, Agnieszka Zając,
  • 13.45 - 14.00 - Mirosława Wolska o działalności Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Wadami Słuchu i z Wadami Wymowy
Plakat przedstawiający informacje na temat konferencji i jej program. Treść dostępna w tekście na stronie internetowej.

• Dla niepełnosprawnych

Ostatni moment na zgłoszenie „Uskrzydlonego”

Powiat Pszczyński po raz piąty chce uhonorować osoby z niepełnosprawnościami, które są aktywne zawodowo, odnoszą sukcesy sportowe, angażują się w życie społeczne i rozwijają pasje. Kandydatów do Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony” można zgłaszać do 12 kwietnia.

• Dla niepełnosprawnych

Powiat Pszczyński na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach solidarności z osobami z autyzmem Starostwo Powiatowe w Pszczynie tradycyjnie przyłączy się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”.