Dla niepełnosprawnych

Będzie asysta na pszczyńskim dworcu

W kwietniu na stacji PKP Pszczyna uruchomiona zostanie usługa asysty dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to efekt długich starań Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i bardzo dobra wiadomość dla podróżnych.

Kładka dla pieszych na perony oraz budynek dworca kolejowego w Pszczynie

Usługa asysty, którą będą świadczyli pracownicy dworca bardzo ułatwi podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami, które do tej pory zdane były tylko na siebie lub swoich bliskich. Teraz będą mogły liczyć na pomoc pracownika ochrony, który pomoże pokonać im liczne bariery architektoniczne, dostać się na odpowiedni peron i wsiąść do pociągu.

Osoby z niepełnosprawnościami od lat zgłaszają problem z poruszaniem się po pszczyńskim dworcu. W śród nich jest Anna Haupka. Młoda mieszkanka powiatu, mimo tego, że jest niewidoma, stara się żyć normalnie - studiuje, pracuje, opiekuje się bliskimi. Kilka razy w miesiącu pociągiem pokonuje trasę Pszczyna - Katowice. O ile, dzięki zapewnionej asyście podróż z dworca w Katowicach nie jest dla niej problematyczna, to poruszanie się po dworcu w Pszczynie stanowiło dotychczas ogromne, zagrażające wręcz jej życiu wyzwanie. Pszczyński dworzec, nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w dodatku do tej pory nie zapewniano jej asysty w dotarciu na odpowiedni peron, pomimo tego, że każdy planowany przejazd zgłaszała telefonicznie zgodnie z wytycznymi znajdującymi się na stronie internetowej PKP. O pomoc w tej sprawie pani Anna zwróciła się mailowo do pszczyńskiego starostwa w październiku ubiegłego roku.
Tematem zajęła się Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. To organ doradczy, który działa przy staroście pszczyńskim. Zaangażował się również pełnomocnik starosty ds. osób niepełnosprawnych. Przewodniczący Rady pisma z prośbą o wprowadzenie usługi asysty dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM) na dworcu w Pszczynie wystosował zarówno do PKP, jak i do PLK. Tematem zainteresowano także Wojewódzką Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.

I udało się. Biuro Bezpieczeństwa Centrali PKP S.A w piśmie nadesłanym do starosty poinformowało, że „zgodnie z prognozami od 1 kwietnia 2022 r. w obszarze stacji PKP Pszczyna zostanie uruchomiony proces świadczenia usługi asysty dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej możliwości poruszania się przez pracowników ochrony dworca”.

- Dzięki wspólnym działaniom dworzec kolejowy w Pszczynie znajdzie się na liście dworców, na których świadczona jest usługa asysty. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa i ułatwi korzystanie ze stacji PKP w Pszczynie osobom ze szczególnymi potrzebami - mów Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Grzegorz Kuczera, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych cieszy się, że działania rady przyniosły efekt. - Jestem przekonany, że wprowadzenie tej usługi sprawi, że podróże z Pszczyny nie będą stanowiły już bariery w próbach samodzielnego funkcjonowania nie tylko dla mieszkańców naszego powiatu - mówi.

O tym, jak korzystać z usługi asysty na dworcu kolejowym, można przeczytać na stronie PKP otwiera się w nowym oknie.

• Dla niepełnosprawnych

Ostatni moment na zgłoszenie „Uskrzydlonego”

Powiat Pszczyński po raz piąty chce uhonorować osoby z niepełnosprawnościami, które są aktywne zawodowo, odnoszą sukcesy sportowe, angażują się w życie społeczne i rozwijają pasje. Kandydatów do Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony” można zgłaszać do 12 kwietnia.

• Dla niepełnosprawnych

Powiat Pszczyński na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach solidarności z osobami z autyzmem Starostwo Powiatowe w Pszczynie tradycyjnie przyłączy się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”.