Bezpieczeństwo

Wraz z początkiem lutego ruszyła kwalifikacja wojskowa

W czwartek 1 lutego rozpoczęła pracę Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego, która do końca miesiąca przebada ponad 550 młodych osób. Każda z nich otrzyma jedną z czterech kategorii do służby wojskowej - A, B, D lub E.

Rejestracja uczetsników.

W tym roku do stawienia się przed komisją zostali wezwani przede wszystkim młodzi mężczyźni urodzeni w 2005 roku, ale też osoby urodzone w latach 2000-2004, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wszyscy, którzy w latach 2022 i 2023 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

W powiecie pszczyńskim w 2024 roku kwalifikacji wojskowej podlega 532 młodych mężczyzn z rocznika 2005 oraz 26 mężczyzn z roczników starszych. Najwięcej osób, które stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską pochodzi z gminy Pszczyna - 250 osoby. Przebadanych zostanie także 102 mieszkańców gminy Pawłowice, 63 - gminy Suszec, 61 - gminy Miedźna, 32 - gminy Goczałkowice-Zdrój oraz 24 - gminy Kobiór. Przed komisję zostanie wezwanych też ok. 47 kobiet.

Z Powiatową Komisją Lekarską i pierwszą grupą młodych mężczyzn z powiatu pszczyńskiego, którzy otrzymali wezwania spotkał się sekretarz powiatu Szymon Sekta.

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzi lekarz, będący jednocześnie przewodniczącym komisji, psycholog oraz sekretarz komisji, a w jej pracach bierze również pielęgniarka. Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej dla powiatu pszczyńskiego jest Bogumił Krzepina.

W tym roku Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego przyjmuje osoby podlegające kwalifikacji wojskowej w budynku Pszczyńskiego Centrum Kultury w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 1, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 17.15. Kwalifikacja wojskowa zakończy się 29 lutego.

Ważne, aby osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej zabrały ze sobą:

• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
  • posiadaną dokumentację medyczną albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność,
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.