Pszczyńska policja podczas narady rocznej podsumowała 2022 rok

W piątek 10 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie odbyła się roczna narada służbowa, której celem było podsumowanie pracy pszczyńskich policjantów w 2022 roku.

Przy stole siedzą policjanci prowadzący naradę, na przeciwko na krzesłach zaproszeni goście, w tym samorządowcy.
fot. Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie

W spotkaniu uczestniczyli m.in. samorządowcy, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marek Nowakowski, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pszczynie mł. insp. Marek Nowok, komendanci dwóch podległych komisariatów oraz policjanci i pracownicy cywilni. Powiat Pszczyński reprezentował sekretarz powiatu Szymon Sekta. Naradzie przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Pszczynie insp. Grzegorz Bonalski, który podsumował efekty ubiegłorocznej pracy policjantów.

W 2022 w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie zostało przyjętych do służby 10 nowych funkcjonariuszy z naboru, 5 przeniosło się z innych jednostek, 10 przeszło na emeryturę, zaś 8 policjantów zmieniło miejsce służby i przeniosło się do innych jednostek. Stan etatowy na dzień 31 grudnia 2022 roku w pszczyńskim garnizonie wyniósł 192 funkcjonariuszy, w tym 42 w komisariatach Policji w Miedźnej z/s w Woli oraz w Pawłowicach.

Mundurowi zatrzymali 261 osób na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Ujawnili 267 osób poszukiwanych w tym 18 osób poszukiwanych na podstawie listu gończego. Podejmowano średnio około 46 interwencji dziennie. W ramach działań policyjnych zabezpieczono 4 kg kokainy oraz 8 kg marihuany.

W ubiegłym roku na terenie powiatu pszczyńskiego doszło do 47 wypadków drogowych, w których zginęło 6 osób, a 52 osoby zostały ranne. Odnotowano 1070 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili 4956 kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, a 112 osób wpadło w ręce mundurowych prowadząc pojazdy mechaniczne pod działaniem alkoholu.

W 2022 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie podległym KPP w Pszczynie naniesiono 1177 zgłoszeń. 583 z nich zostało potwierdzonych, a 558 nie zostały potwierdzone. W 36 przypadkach zgłoszenia okazały się żartem lub pomyłką. Najczęściej wybieranymi kategoriami zgłoszeń było przekraczanie dopuszczalnej prędkości - 446, nieprawidłowe parkowanie - 175, niewłaściwa infrastruktura drogowa - 102, oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 84.

Komendant Powiatowy Policji w Pszczynie insp. Grzegorz Bonalski przedstawił też zadania do realizacji w 2023 roku. Podziękował za dotychczasową pracę wszystkim policjantom oraz pracownikom cywilnym. Odrębne podziękowania skierował do władz samorządowych za wsparcie finansowe oraz wsparcie wszelkich przedsięwzięć podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marek Nowakowski dziękując policjantom, a także władzom samorządowym odniósł się pozytywnie do przedstawionych wyników za 2022 rok.

(źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie)

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.