W kwietniu rusza kwalifikacja wojskowa. Kto zostanie wezwany przed komisję?

W tym roku obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską dla powiatu pszczyńskiego ma blisko 600 osób. To przede wszystkim młodzi mężczyźni urodzeni w 2003 roku. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 kwietnia i potrwa do 26 maja.

Sala lekcyjna, przy stole siedzą kobiety i młodzi mężczyźni.

W powiecie pszczyńskim kwalifikacji wojskowej podlega 524 młodych mężczyzn z rocznika 2003, 36 mężczyzn z roczników starszych oraz 20 kobiet - w sumie 580 osób. Najwięcej osób, które stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską pochodzi z gminy Pszczyna - 252 osoby. Przebadanych zostanie także 100 mieszkańców gminy Pawłowice, 65 mieszkańców gminy Miedźna, 54 mieszkańców gminy Suszec, 33 mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój oraz 20 - gminy Kobiór.

Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego przyjmować będzie osoby polegające kwalifikacji wojskowej w 2022 roku w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przy ul. Bogedaina 24 w okresie od 25 kwietnia do 26 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 - 17.15.

Do kwalifikacji wojskowej stawią się przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2003 roku, a także mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Do stawiennictwa mogą zostać wezwane także kobiety urodzone w latach 1998-2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Ważne! Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:

• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
  • posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
  • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Terminy kwalifikacji wojskowej mężczyzn z poszczególnych gmin

Wszystkie gminy - roczniki starsze: 25 kwietnia

Gmina Pszczyna: 26 kwietnia - 12 maja
Gmina Pawłowice: 13 - 17 maja
Gmina Miedźna: 18 - 19 maja
Gmina Goczałkowice-Zdrój: 20 maja
Gmina Suszec: 23 - 24 maja
Gmina Kobiór: 24 - 25 maja
Termin kwalifikacji wojskowej kobiet: 26 maja

Do pobrania: Obwieszczenie wojewody śląskiego z 21 marca 2022 roku o kwalifikacji wojskowej w 2022 roku otwiera się w nowym oknie

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.

• Bezpieczeństwo

Wraz z początkiem lutego ruszyła kwalifikacja wojskowa

W czwartek 1 lutego rozpoczęła pracę Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego, która do końca miesiąca przebada ponad 550 młodych osób. Każda z nich otrzyma jedną z czterech kategorii do służby wojskowej - A, B, D lub E.