1527 interwencji strażaków w minionym roku

W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu pszczyńskiego interweniowały 1527, w tym przy 173 pożarach, 1253 miejscowych zagrożeniach, a 101 razy wyjeżdżały do fałszywych alarmów.

Trzy wozy strażackie ustawione przed komendą powiatową straży pożarnej
fot. Artur Kuźnik, fb KP PSP w Pszczynie

Miejscowe zagrożenia w głównej mierze obejmowały usuwanie skutków m.in. zdarzeń w komunikacji drogowej i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Znaczna ilość interwencji strażaków związana była z zapobieganiem i zwalczaniem pandemii, w tym wyjazdami do izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego.

Poza dwoma dużymi oraz czterema średnimi pożarami w obiektach budowlanych, strażacy gasili najczęściej m.in. pożary sadzy w kominie w okresie grzewczym oraz płonące trawy i nieużytki od wiosny do jesieni. W minionym roku odnotowano też znaczącą ilość pożarów środków transportu.

Wśród alarmów fałszywych podobną ilość stanowiły zarówno te, które wywołane były przez instalacje wykrywania pożarów w budynkach, jak również przekazane w dobrej wierze przez osoby postronne i mieszkańców. Nie odnotowano zgłoszeń złośliwych.

Najwięcej interwencji strażacy podejmowali na terenie gminy Pszczyna - 925 (86 pożarów, 780 miejscowych zagrożeń, 59 alarmów fałszywych), następnie gminy Pawłowice - 176 (19 pożarów, 147 miejscowe zagrożenia, 10 alarmów fałszywych), gminy Miedźna - 141 (31 pożarów, 103 miejscowe zagrożenia, 7 alarmów fałszywych), gminy Suszec - 112 (18 pożarów, 90 miejscowych zagrożeń, 4 alarmy fałszywe), gminy Goczałkowice - 98 (9 pożarów, 75 miejscowych zagrożeń, 14 alarmów fałszywych) oraz gminy Kobiór - 75 (10 pożarów, 58 miejscowych zagrożeń i 7 alarmów fałszywych).

Mimo pandemii strażacy zrealizowali kilkadziesiąt inicjatyw związanych z propagowaniem bezpieczeństwa, przede wszystkim wśród najmłodszych mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Najważniejszymi tematami omawianymi podczas spotkań z funkcjonariuszami były zasady bezpieczeństwa i sposoby postępowania na wypadek wystąpienia zagrożeń na wolnym powietrzu, w domach oraz szkołach i przedszkolach.

(źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie)

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.