Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Wydano także ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych.

Osoba idąca pod czarnym parasolem. Intensywnie pada deszcz.

Zjawisko/Stopień zagrożenia: intensywne opady deszczu/2

Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu)
powiaty: będziński(86), bieruńsko-lędziński(85), Bytom(83), Chorzów(83), Częstochowa(79), częstochowski(79), Dąbrowa Górnicza(85), Gliwice(82), gliwicki(84), Jastrzębie-Zdrój(93), Jaworzno(85), Katowice(86), kłobucki(77), lubliniecki(80), mikołowski(85), Mysłowice(84), myszkowski(81), Piekary Śląskie(84), pszczyński(92), raciborski(89), Ruda Śląska(83), rybnicki(89), Rybnik(89), Siemianowice Śląskie(84), Sosnowiec(85), Świętochłowice(83), tarnogórski(83), Tychy(86), wodzisławski(91), Zabrze(83), zawierciański(80), Żory(91)

Ważność: od godz. 11:00 dnia 31.08.2021 do godz. 08:00 dnia 01.09.2021

Prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: prognozowane są opady deszczu o natężeniu okresami umiarkowanym lub silnym. Prognozowana całkowita wysokość opadów miejscami od 40 mm do 60 mm.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych

Stopień zagrożenia: 3

Ważność: od godz. 12:00 dnia 31.08.2021 do godz. 08:00 dnia 02.09.2021

Obszar: zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Soły (śląskie)

Przebieg: występujące i w dalszym ciągu prognozowane intensywne opady deszczu powodować będą wzrosty poziomu wód w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w  kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90

(źródło: IMGW-PIB w Krakowie)

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.