Zarządzanie kryzysowe w pełnej gotowości

Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy spowodowała, że wszyscy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe w powiecie postawieni są w stan szczególnej gotowości.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w powiecie pszczyńskim jest w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Tychach, zbiera informacje i koordynuje działania wynikające z bieżącej sytuacji oraz zaleceń organów wojewódzkich.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje ośrodkom pomocy społecznej informacje o osobach objętych kwarantanną domową, by w razie potrzeby można było je zaopatrzyć w żywność. - W ciągu najbliższych godzin liczba osób objętych kwarantanną będzie rosła. Z zagranicy wracają do kraju kolejne osoby i wszystkie muszą zostać poddane kwarantannie - informuje starosta Barbara Bandoła.

Powiat pszczyński w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym organizuje także obiekt przeznaczony na kwarantannę zbiorową, by mogły tu trafić osoby, które nie mają możliwości odbycia kwarantanny w domu.

Przygotowania w szpitalu

Szpital Powiatowy w Pszczynie przygotowuje się na zwiększoną liczbę pacjentów związaną z faktem przekwalifikowania części placówek na zakaźne. Część pacjentów m.in. ze szpitala w Tychach już przewieziono do Pszczyny.

- Kończymy porządkowanie nieużytkowanych do tej pory 7. i 8. piętra budynku szpitala. Chcemy przygotowywać te pomieszczenia do ewentualnego wykorzystania. W tych działaniach bardzo pomagają nam wolontariusze. Również na pomoc strażaków-ochotników zawsze możemy liczyć - podkreśla Barbara Bandoła.

Ważne jest stosowanie się do zaleceń inspekcji sanitarnej, ograniczenie kontaktu z innymi osobami i przestrzeganie zasad higieny.

- Bardzo mobilizują się ośrodki pomocy społecznej w gminach, angażują strażaków. To ważne, byśmy byli solidarni i pomagali teraz samotnym i słabszym, którzy bezwzględnie nie powinni wychodzić z domów. Dziękuję wszystkim za dyscyplinę, za to, że zostajecie Państwo w domach i do minimum ograniczacie wyjścia. To dowód ogromnej odpowiedzialności mieszkańców powiatu pszczyńskiego
- podkreśla starosta Barbara Bandoła.

Grupa ratownicza HKR Pszczyna - społeczna organizacja ratownicza, działająca w strukturach ZHP, wprowadziła całodobowy dyżur i oferuje pomoc osobom starszym i potrzebującym, które nie powinny wychodzić z domu. Numer kontaktowy: 533 230 201.

• Bezpieczeństwo

Uczniowie z Góry świecą przykładem

W Pszczynie odbył się niezwykle barwny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, który przeprowadzono w czterech województwach - śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Łącznie w konkursie wzięły udział 443 szkoły i ponad 100 tys. uczniów. Tytuł ogólnopolskiego laureata, a jednocześnie najlepszej odblaskowej szkoły na Śląsku otrzymała Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Górze.

• Bezpieczeństwo

Odprawa roczna w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie

Policjanci z Pszczyny podsumowali 2023 rok. W obecności samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa pszczyńskiej komendy i pracowników cywilnych zostały zaprezentowane wyniki zeszłorocznej pracy. Odprawie rocznej przewodniczył komendant powiatowy insp. Grzegorz Bonalski.