Rok wojny. Powiat pszczyński pomaga Ukrainie

Dziś mija rok od inwazji Rosji na naszych wschodnich sąsiadów. Te wydarzenia odmieniły na zawsze losy tysięcy ludzi. To dobry moment, żeby podsumować dotychczasowe działania na rzecz Ukrainy

Kolaż zdjęć przedstawiającymi pomoc Ukrainie niebiesko-żółta flaga

Wojna w Ukrainie uruchomiła wielką akcję solidarności w całej Polsce. Nie inaczej było w naszym powiecie. Przed kobietami i dziećmi szukającymi schronienia przed wojną, otworzyliśmy nie tylko domy, ale także serca.

Powiat Pszczyński już 25 lutego 2022 roku ogłosił akcję pomocową na rzecz obywateli Ukrainy, którzy mieli szukać schronienia w naszym kraju. Dary od mieszkańców, firm i organizacji były przyjmowane w budynku przy ul. Bielskiej 32. Początkowo zakładano, że przez kilka dni, a ostatecznie Powiat wynajął dodatkowy magazyn i punkt pomocy humanitarnej działał tam przez wiele miesięcy. Pomoc płynęła nie tylko z naszego powiatu, ale także z Niemiec, przede wszystkim z naszego partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld.

w dużej hali trwa układanie segregowanie darów przyniesionych dla uchodźców
Powiatowy Punkt Pomocy Humanitarnej oraz "market pomocy" działały przez wiele miesięcy dzięki zaangażowaniu pracowników starostwa i jednostek oraz dziesiątek wolontariuszy

Mieszkańcy dostarczali żywność z długimi terminami przydatności, środki czystości, kosmetyki, koce, ubrania, artykuły dla dzieci. Szybko zorganizowany został „market pomocy”, gdzie obywatele Ukrainy przyjeżdżający do naszego powiatu mogli zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy market działał przez 5 miesięcy.

Na duzej sali trwa konwent włodarzy z powiatu. Uczestnicy siedzą za stołami.
Jedno ze spotkań zorganizowanych w starostwie z udziałem włodarzy, przedstawicieli służb oraz wydziałów kluczowych w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy

W pierwszym etapie wojny Powiat Pszczyński zajął się koordynacją zakwaterowania, pomocy humanitarnej i wyżywienia obywateli Ukrainy, którzy szukali w naszym powiecie schronienia przed wojną. Tylko wiosną w powiecie pszczyńskim mogło przebywać ok. 3000 uchodźców. Wielu z nich docierało bez najpotrzebniejszych rzeczy, z jedną torbą lub plecakiem.

Tak wspólnie pomagaliśmy obywatelom Ukrainy:

• setki prywatnych mieszkań zostało udostępnionych przez mieszkańców powiatu na potrzeby uchodźców wojennych
  • 1699 uchodźców znalazło schronienie w zbiorowych miejscach zakwaterowania udostępnionych przez samorządy, przedsiębiorców i organizacje. Aktualnie przebywają w nich 452 osoby
  • w pierwszym etapie Powiat Pszczyński zajął się koordynowaniem pomocy humanitarnej, zakwaterowania i wyżywienia. Powiat uruchomił numery telefonów i adresy telefonów, pracownicy starostwa zbierali oferty pomocy i kierowali ją tam, gdzie była potrzebna
  • 5 miesięcy działał przy ul. Bielskiej dzięki zaangażowaniu ok. 70 wolontariuszy „market pomocy”, gdzie uchodźcy mogli otrzymać podstawową pomoc - ubrania, środki higieniczne, żywność, artykuły dla dzieci…
  • 200 palet darów z żywnością, opatrunkami, lekami, środkami higienicznymi, kocami i śpiworami wysłaliśmy w konwojach humanitarnych na tereny objęte wojną. Dzięki zaangażowaniu mieszkańca powiatu pszczyńskiego osobne dostawy ze sprzętem medycznym docierały na front walk w Ukrainie
  • organizowaliśmy pomoc psychologiczną, akcje informacyjne, pomoc prawną, spotkania dotyczące ofert pracy, zorganizowaliśmy oddziały przygotowawcze dla ukraińskiej młodzieży w naszej szkole
  • w organizowaną przez Powiat akcję mikołajkową zaangażowało się wielu mieszkańców. 200 paczek z prezentami trafiło do dzieci w Ukrainie

- Niezliczona i nieoceniona jest pomoc setek wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Serdecznie dziękuję za ogromną solidarność, otwarcie serc i ciągłą gotowość do niesienia pomocy tym, którzy walczą o wolność lub szukają schronienia przed wojną. Jej koszmar trwa. Chcemy wierzyć, że się skończy, a Ukraina poradzi sobie dzięki pomocy Polaków, Europejczyków, USA i całego demokratycznego świata - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Grupa ludzi stoi w dużej sali, w której zorganizowano łóżka dla uchodźców
Do pomocy uchodźcom z Ukrainy włączyli się członkowie siedmiu kół łowieckich rejonu pszczyńskiego. 50 własnoręcznie wykonanych parawanów przekazali do obiektów zbiorowego zakwaterowania uchodźców w powiecie pszczyńskim.