Powiat Pszczyński przyzna dotacje na lokalne zabytki

Powiat Pszczyński przekaże 100 tys. zł na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy zabytkach ziemi pszczyńskiej. Wnioski o dotacje można składać do końca lutego.

Drewniany budynek zabytkowego spichlerza ze świeżo wyremontownaym dachem

Samorząd Powiatu Pszczyńskiego od lat otacza zabytki szczególną opieką przyznając dotacje na wsparcie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. - Powiat Pszczyński bogaty jest w piękne zabytki. Ich bieżące utrzymanie jest jednak kosztowne. Zabytkowe obiekty wymagają specjalnego traktowania. Widząc skalę potrzeb, każdego roku wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskiej - mówi starosta Barbara Bandoła i dodaje, że chodzi nie tylko o wygląd takich miejsc, ale też poprawę ich stanu technicznego.

W ostatnich dniach Zarząd Powiatu Pszczyńskiego ogłosił nabór wniosków na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie powiatu pszczyńskiego. Wparcie zostanie przyznane w formie dotacji. Ważne jednak, by złożyć wymagane dokumenty do 28 lutego. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Lista obiektów, które odrestaurowano, dzięki współfinansowaniu Powiatu Pszczyńskiego jest coraz dłuższa. W ubiegłych latach wsparcie otrzymały m.in. parafia w Łące, Ćwiklicach, Grzawie, Wiśle Małej, Brzeźcach i Studzionce. Powiat Pszczyński wsparł też prace w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej oraz „Zameczku” w Rudołtowicach.

W zeszłym roku dotacje na lokalne zabytki przekazano parafii św. Katarzyny w Pielgrzymowicach na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich ścian, stropu, schodów, drzwi i aneksów bocznych kruchty kościoła. Dotacja celowa trafiła też do Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o. na wymianę pokrycia dachowego w Spichlerzu z Rudołtowic - Dębiny znajdującym się w pszczyńskim skansenie oraz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.