"Market pomocy" zawiesił działalność

Z końcem lipca została zawieszona działalność „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej w Pszczynie. Punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy prowadzony był od początku marca przez Powiat Pszczyński dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

Pomieszczenie z ubraniami i ludzie w środku.

W punkcie dostępne były ubrania, żywność, pościel, chemia, kosmetyki, artykuły dla dzieci w tym zabawki. Ze wsparcia skorzystało kilkaset przebywających na terenie powiatu pszczyńskiego rodzin, które znalazły tu schronienie przed wojną w Ukrainie. W działalność „marketu pomocy” zaangażowanych było ok. 70 wolontariuszy, ich pracę koordynowali przedstawiciele Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna

Produkty wydane w „markecie pomocy” zebrane zostały dzięki ofiarności mieszkańców powiatu pszczyńskiego, lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych działających na naszym terenie, instytucji i parafii. Żywność i środki higieniczne przekazywał też Śląski Bank Żywności, a zwłaszcza na początku wojny dużą pomocą było wsparcie okazane przez mieszkańców partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld.

- Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowych za okazywaną szczodrze pomoc materialną i wszelkie wsparcie. Ogromne wyrazy wdzięczności kieruję do wszystkich wolontariuszy, którzy na początku przez 7 dni w tygodniu segregowali towar, układali go na półki i wydawali potrzebującym. Później, gdy rozwijała się już pomoc systemowa, stopniowo ograniczaliśmy działalność „marketu pomocy”. W lipcu czynny był tylko w soboty, a obywatele Ukrainy mogli zaopatrzyć się tu głównie z używaną odzież. Działalność punktu została zawieszona. Gdyby pojawili się darczyńcy chętni do przekazywania wsparcia, będziemy to robić, bo wolontariuszy chętnych do pomagania nadal nie brakuje - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Wiosną na terenie powiatu pszczyńskiego schronienie znalazło blisko 3 tysiące obywateli Ukrainy. Obecnie w 16 obiektach zbiorowego zakwaterowania uchodźców przebywa ok. 380 osób. Wielu obywateli Ukrainy schroniło się też w domach naszych mieszkańców. Od momentu inwazji Rosji w  zbiorowych obiektach zabezpieczonych przez samorządy, parafie i udostępnionych przez przedsiębiorców przebywało niemal 1300 uchodźców.

Galeria - Podziękowanie dla wolontariuszy za zaangażowanie w działalność "marketu pomocy" - czerwiec 2022 r.

• 22 listopada - test sprawności syren alarmowych

We wtorek 22 listopada pomiędzy godziną 9.00 a 13.00 na terenie powiatu pszczyńskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

• Test sprawności syren alarmowych

W najbliższy poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.