Skorzystaj z darmowej pomocy prawnej

Coraz więcej osób korzysta z darmowych porad prawnych. W pierwszym półroczu 2022 roku na terenie powiatu pszczyńskiego udzielono 740 nieodpłatnych porad prawnych. Jak umówić się do prawnika, radcy prawnego lub skorzystać z pomocy mediatora?

Młotek sędziowski i książki oraz napis nieodpłatna pomoc prawna

System nieodpłatnej pomocy prawnej to publiczna inicjatywa, której celem jest zapewnienie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkim mieszkańcom. Kierowany jest do osób, których sytuacja życiowa nie pozwala na skorzystanie z odpłatnej usługi prawnika. Z nieodpłatnej pomocy mogą skorzystać także przedsiębiorcy samozatrudnieni, czyli prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

W naszym powiecie stale rośnie liczba osób, które korzystają z nieodpłatnej pomocy prawnej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu pszczyńskiego udzielono 740 bezpłatnych porad i mediacji. Najwięcej - w Pszczynie: 259 porad, następnie w Pawłowicach: 190 porad, w Woli: 98, w Goczałkowicach-Zdroju: 83 porady, w Suszcu: 56 porad i w Kobiórze: 54 porady.

Problemy, z którymi najczęściej zwracają się mieszkańcy to uzyskanie prawa do lokalu mieszkalnego po krewnym lub znajomym, przestępstwa i wykroczenia, a także sprawy rodzinne (m.in. rozwiązanie małżeństwa, sprawowanie władzy rodzicielskiej, kontakty rodziców z dziećmi), dziedziczenie i spłata zadłużenia.

Na naszym terenie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego zlokalizowane są w każdej gminie. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej powiatu pszczyńskiego. Organizacją tego zadania zajmuje się Powiat Pszczyński.

- Prawnicy udzielają porad stacjonarnie, ale jest też możliwość uzyskania porady prawnej przez telefon, za pomocą poczty elektronicznej czy komunikatora internetowego. To mieszkaniec wybiera formę, która jest dla niego najbardziej dogodna - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Jak umówić się na darmową poradę lub mediację?

• dzwoniąc pod numer telefonu 32 449 23 78 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie,
  • wysyłając e-maila na adres: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl - w wiadomości należy podać dane do kontaktu telefonicznego
  • osobiście w siedzibie referatu mieszczącego się w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, ul. Antesa 11, pokój nr 1

• Uwaga! Znaleziono pieniądze

23 września w Goczałkowicach-Zdroju na ulicy Szkolnej w okolicach kościoła znaleziono dużą sumę pieniędzy.

Wynik otwartego konkursu ofert

Uchwałą nr 961/218/22 Zarządu Powiatu Pszczyńskiego z dnia 27 września 2022 r. dokonano wyboru oferty na realizację zadania publicznego Powiatu Pszczyńskiego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w 2022 i 2023 roku.

Rozpocznij siatkarską przygodę

Uczniowski Klub Sportowy „Centrum” działający przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie zaprasza dziewczyny na treningi siatkówki.