Śląski Bank Żywności przekazał dary dla uchodźców z Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli w naszym powiecie schronienie przed wojną będą mogli otrzymać żywność i środki higieny osobistej. Do ośrodków tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców trafi sprzęt AGD - mikrofalówki i lodówka.

Członek zarządu powiatu i prezes Banku Żywności przekazują sobie dokumenty. Za nimi ciężarówka wypakowana darami.

Dary do punktu pomocy humanitarnej prowadzonego przez Powiat Pszczyński przywiózł Jan Szczęśniewski, prezes Zarządu Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie. Artykuły spożywcze i środki higieniczne zostaną rozdysponowane w „markecie pomocy” przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie. Sprzęt AGD - mikrofalówki i lodówka trafią do gmin, które będą mogły przekazać je do punktów zbiorowego zakwaterowania na swoim terenie.

Jan Szczęśniewski podkreśla, że Śląski Bank Żywności od ponad 20 lat pomaga potrzebującym w regionie, kierując do nich żywność, która mogłaby się zmarnować. Kilka miesięcy temu organizacja zaangażowała się również w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy musieli zostawić swój dobytek i uciekać przed wojną. - Współpracujemy z innymi bankami żywności w Europie i największymi sieciami handlowymi na terenie kraju, w których klienci podczas robienia zakupów zostawiają dary w specjalnych koszach. Wspomagają nas także zaprzyjaźnione firmy. Dzięki temu możemy dostarczyć do powiatu pszczyńskiego kilka palet z żywnością o długim terminie przydatności, środkami higieny osobistej oraz 6 mikrofalówek. W czwartek przekażemy lodówkę oraz kolejne palety z wodą, żywnością i pampersami - mówi prezes Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie.

- Urządzenia AGD ułatwią codzienne funkcjonowanie osób mieszkających w tymczasowych ośrodkach zakwaterowania, na które zostały zaadaptowane m.in. sale w domach ludowych czy ośrodku kultury - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu, który koordynuje działania powiatowego punktu pomocy humanitarnej. - Od początku wojny w Ukrainie w zbiorowych miejscach zakwaterowania na terenie naszego powiatu schronienie znalazło 1071 osób, obecnie przebywa w nich 391 obywateli Ukrainy - głównie kobiety z dziećmi. Wielu obywateli Ukrainy wciąż mieszka w domach naszych mieszkańców - dodaje.

„Market pomocy” przy ul. Bielskiej 32 działa w soboty od 9.00 do 12.00. Obywatele Ukrainy mogą zaopatrzyć się tu głównie w używaną odzież. Na miejscu pomagają im wolontariusze.