Ogólne

Konferencja naukowa inaugurująca nowe narodowe święto - Dzień Powstań Śląskich

Z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich przy wypełnionej sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się konferencja naukowa „Powstania śląskie i przyłączenie ziemi pszczyńskiej do Polski - w 100. rocznicę wydarzeń".

Trwa wykład w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa. Przy mównicy stoi prof. Marian Małecki.

Wykłady wygłosili prof. UJ dr hab. Marian Małecki, laureat Nagrody Nike za książkę „Kajś” Zbigniew Rokita oraz dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach dr Andrzej Drogoń. Podczas wydarzenia podkreślano, że z jednej strony jest perspektywa naukowa, a z drugiej pamięć, która jest w ludziach. - Śląsk nie był polski przez wiele stuleci, ale Ślązacy, zachowali swój język i kulturę, czerpiąc z dorobku innych kultur. Przez szacunek do przodków i spuścizny, którą nam zostawiono, powinniśmy budować zgodne społeczeństwo - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Wykład pt. „Od powstań śląskich po Konwencję Genewską o Górnym Śląsku. W stulecie przyłączenia ziemi pszczyńskiej do Polski” wygłosił prof. UJ dr hab. Marian Małecki. Podczas prelekcji zwrócił uwagę na symboliczny sposób przekazania części Górnego Śląska, terenu ziemi pszczyńskiej do Polski. - Powstaniec Śląski na goczałkowickim moście dokonał rozbicia łańcucha niewoli pomalowanego w biało-czarnych barwach nawiązujących do cesarstwa niemieckiego. Nie zrobił tego za pomocą narzędzi górniczych, ale używając miecza, który jest symbolem władzy - mówił prof. UJ dr hab. Marian Małecki.

Zbigniew Rokita wygłosił prelekcję pt. „Obchody stulecia wydarzeń roku 1921 na Górnym Śląsku”. - Mam odczucie, że Powstania Śląskie to wydarzenia, które dziś są coraz mniej atrakcyjne, to nie jest już temat, który budzi emocje, ich świadkowie już nie żyją. Być może po czerwcu 2022 roku nie będą już nigdy tak szeroko omawiane, stąd to bardzo ważny, być może ostatni moment, aby o nich teraz porozmawiać - podkreślał Zbigniew Rokita.

Ostatni wykład wygłosił dr Andrzej Drogoń nt. „Model ustrojowy na Polskim Śląsku po 1922 r. Praktyka realizacji "praw samorządnych" w województwie śląskim w okresie międzywojennym”.

Podczas spotkania uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wykonali utwory, które wcześniej zaprezentowali podczas Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Strzelcach Opolskich. Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie przygotowało wystawę zdjęć przedstawiających momenty związane z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski, a przed wejściem do sali sesyjnej umieszczono prace laureatów konkursu plastycznego „Stulecie powrotu Pszczyny do Polski” przeprowadzonego przez pszczyńską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.

Organizatorami konferencji naukowej byli Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Urząd Miejski w Pszczynie. Wydarzenie odbyło się w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Partnerstwo dla książki”.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości