234. rocznica Konstytucji 3 Maja - siła narodu tkwi we wspólnocie
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - symbol odwagi, reform i dążenia do odnowy państwa. W powiecie pszczyńskim 234. rocznica tego przełomowego aktu została uczczona tradycyjnie na pszczyńskim rynku.

Przyjęta 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej. Niosła nadzieję na odrodzenie Rzeczypospolitej, wzmocnienie jej suwerenności oraz wprowadzenie reform ustrojowych i społecznych.
Obchody w Pszczynie rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po niej, w takt muzyki granej przez Orkiestrę Diverto, na rynek przemaszerowali mieszkańcy, samorządowcy, parlamentarzyści, poczty sztandarowe, harcerze, młodzież oraz przedstawiciele służb i organizacji. Wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Rotę. Na scenie wystąpiły wokalistki Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu „VoicePless”: Agata Madziała i Adriana Puk. Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali salwę.
W swoich przemówieniach zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka i starosta Grzegorz Wanot podkreślali znaczenie Konstytucji 3 Maja jako aktu budującego wspólnotę obywateli i wyrażającego aspiracje narodu do wolności i demokracji.
- Spotykamy się dziś, 3 maja, aby uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii - uchwalenie Konstytucji z 1791 roku. To dzień dumy narodowej, dzień, w którym przypominamy sobie, że wolność, równość i odpowiedzialność za wspólnotę to nie tylko hasła, ale fundamenty, na których budujemy nasze państwo i nasze małe ojczyzny - takie jak nasza Pszczyna - powiedziała zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.
- Konstytucja była symbolem dążeń do wolności, wspólnoty i poszanowania praw obywatelskich. I to przesłanie jest równie ważne dzisiaj: siłę narodu buduje wspólnota, troska o przyszłość i gotowość do obrony demokracji. Naród skłócony i podzielony jest narodem słabym, z nikłą perspektywą na rozwój - mówił Grzegorz Wanot, dziękując licznie zgromadzonym delegacjom, pocztom sztandarowym i mieszkańcom za wspólne świętowanie.
Głos zabrali również posłowie na Sejm: Maciej Tomczykiewicz i Grzegorz Gaża.
Podczas uroczystości przypomniano także o innej ważnej rocznicy: 104 lata temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., wybuchło III Powstanie Śląskie - decydujące dla przyszłości Górnego Śląska.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego